Jaką podłogę wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Płytki, klasyczne panele, miękka wykładzina, a może podłoga winylowa? Każdy, kto planuje prace wykończeniowe lub gruntowny remont, staje przed wyborem odpowiedniego materiału na posadzkę. Szukając rozwiązania najlepszego do nowoczesnego wnętrza, warto poznać wady i zalety każdego z nich.  

Płytki podłogowe – popularne rozwiązanie do Twojego domu

Mogą być w dowolnym kolorze, przypominać materiały takie jak drewno czy kamień, przykuwać wzrok zdobieniami lub kolorami – płytki podłogowe to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów do nowoczesnego wnętrza. Sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w różnym stylu, od minimalistycznego aż po glamour.

Łatwe w utrzymaniu czystości kafelki często stosowane są w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Są odporne, choć warto przy ich wyborze zwracać uwagę na różne klasy ścieralności. Mogą być używane także przy ogrzewaniu podłogowym. Posiadają jednak swoje wady. Ich staranne położenie jest kosztowne, a także długo trwa. Niektórzy narzekają także na zmniejszony komfort termiczny.

Wykładzina dywanowa – miękka i komfortowa

Dobrą alternatywą dla osób, które cenią sobie miękkość podłogi, a także chcą dodać nieco przytulności nowoczesnemu wnętrzu, jest wykładzina dywanowa. Dostępna w wielu różnych kolorach, sprawdzi się w większości pomieszczeń w każdym domu.

Jej minusem jest niska odporność na zanieczyszczenia i nieco trudniejsza pielęgnacja. Nie będzie to więc dobre rozwiązanie w domu pełnym gubiących sierść zwierząt, czy w którym mieszkają osoby mające problemy z alergiami. Trzeba również pamiętać, że wykładzina powinna być montowana na bardzo równym podłożu, aby końcowy efekt pozytywnie zaskakiwał, zamiast wzbudzać niezadowolenie z powodu nierówności.

Panele laminowane — uzupełnienie nowoczesnego wnętrza

Rozwiązaniem, na które stawia wiele osób, są klasyczne, laminowane panele. Ich zaletą jest przede wszystkim przypominające naturalne drewno wzornictwo. Szeroka gama kolorów, a także oferta dostępnych listew i dodatków wykończeniowych są kolejnymi atutami. Co ważne, są one również łatwe w montażu, a także w późniejszej pielęgnacji. W przeciwieństwie do podłogi wykonanej z naturalnego drewna nie wymagają dodatkowych zabiegów.

Minusem paneli jest jednak ich niewielka wytrzymałość na wilgoć. Ich zalanie może grozić nieestetycznym odkształceniom. Panele te, w przeciwieństwie na przykład do wykładziny, nie mają także właściwości wytłumiających dźwięki, co dla wielu może być istotną wadą.

Panele winylowe — nowoczesne rozwiązanie 

Odpowiedzią na powyższe problemy są coraz popularniejsze panele winylowe (np. Designflooring lub Project Floors). Nieco cieńsze od paneli tradycyjnych, cechują się także dużą różnorodnością w zakresie wzornictwa. Mogą przypominać zarówno drewno, jak i naturalny kamień, płytki czy beton.

Ich design idzie w parze z korzyściami wynikającymi z codziennego użytkowania. Są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają specjalistycznych środków czy zabiegów, aby przez lata prezentowały się rewelacyjnie. Co ważne, podłogi winylowe mogą być myte za pomocą mopa parowego czy innych urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę. W ten sposób o wiele łatwiej jest zadbać o higienę w miejscach szczególnie narażonych na kontakt z drobnoustrojami.

Co równie istotne, panele winylowe skutecznie wygłuszają dźwięki, a dodatkowo są odporne na wilgoć. Dzięki temu mogą być zastosowane w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia.

Do minusów podłóg winylowych należy nieco wyższa cena. Dodatkowo wymagają one równej powierzchni do montażu, co czasem może prowadzić do kolejnych prac. Można je jednak kłaść bezpośrednio na stare podłogi, co przyspiesza metamorfozy wnętrz, a także na ogrzewanie podłogowe. Suma korzyści płynących z wyboru paneli winylowych przewyższa więc ewentualne niedogodności.

Podłoga w nowoczesnych wnętrzach – wybierz idealne dla siebie rozwiązanie!

Wybierając podłogę do nowoczesnego wnętrza, należy kierować się zarówno względami estetycznymi, jak i praktycznymi. Znając mocne i słabe strony każdego z rodzaju materiałów wykończeniowych stosowanych powszechnie na podłogi, warto zdecydować się na ten, który najbardziej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom i koresponduje z charakterem wnętrza.

Odwieź nas też na: