Jaki agregat malarski wybrać?

Nie da się ukryć, iż malowanie ścian to złożony, a zarazem czasochłonny proces. Wymaga mnóstwo cierpliwości oraz staranności ze strony fachowca, by efekt końcowy był w pełni zadowalający. Posiadając niezbędną wiedzę i umiejętności, prace malarskie możemy wykonać samodzielnie. Aby nieco ułatwić sobie to zadanie, warto użyć agregatu do malowania natryskowego. Urządzenie to usprawnia wykonanie wielu czynności, a co najważniejsze – pozwala sporo zaoszczędzić. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pistoletów malarskich. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością i mocą. Nie bez znaczenia jest również rozmiar dyszy. Jaki agregat malarski wybrać? Na to pytanie odpowiemy w poniższym poradniku!

Czym jest agregat malarski?

Agregat malarski to urządzenie przeznaczone do pokrywania farbą wybranych powierzchni – przede wszystkim ścian, sufitów, elewacji oraz dachów. Zasada działania pistoletu malarskiego jest wbrew pozorom bardzo prosta. Wystarczy umieścić farbę w specjalnym zbiorniku. Po uruchomieniu sprzętu następuje jej tłoczenie i sprężanie bez użycia powietrza. Farba rozpylana jest za pomocą dysz, pod bardzo wysokim ciśnieniem. Niewątpliwie umożliwia to szybkie i sprawne pomalowanie określonego obszaru. Co ważne, szerokość strumienia zależy głównie od rozmiaru dysz. Ogromne znaczenie ma również prędkość przepływu agregatu malarskiego.

Malowanie agregatem natryskowym przebiega szybko i sprawnie. Urządzenie to umożliwia nakładanie farby jednolitym strumieniem, przez co możemy uzyskać gładką, jspójną powierzchnię. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musimy martwić się o nieestetyczne smugi, czy zacieki. Takie rozwiązanie generuje spore oszczędności – zarówno czasu, farby, jak i funduszy. Malowanie powierzchni za pomocą agregatu jest niezwykle komfortowe – nie wymaga użycia siły, tak jak jest to w przypadku wałków, czy pędzli malarskich. W ofercie rynkowej dostępnych jest wiele rodzajów agregatów, co pozwala dobrać sprzęt, który będzie odpowiedzią na indywidualne potrzeby każdego Klienta.

 

Rodzaje agregatów do malowania natryskowego

Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje agregatów malarskich – tłokowe i membranowe. Agregaty tłokowe, jak sama nazwa wskazuje, rozpylają farbę przy użyciu specjalnych tłoków. Te z kolei są napędzane silnikiem spalinowym bądź elektrycznym. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest nanoszenie farb o dużej gęstości. Agregaty tłokowe równie świetnie radzą sobie z rozpylaniem szpachli, preparatów antykorozyjnych oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jak możemy wywnioskować, urządzenia te są profesjonalne. Decydując się na zakup pistoletu tłokowego musimy liczyć się z wyższą ceną oraz kosztami eksploatacji. Pistolet malarski tłokowy posiada sporo zalet. Do najważniejszych możemy zaliczyć przede wszystkim wysoką wydajność, dużą siłę ssącą oraz niezawodność. Prowadząc własną firmę warto zaopatrzyć się we właśnie taki agregat.

Agregaty membranowe to urządzenia o nieskomplikowanej budowie. Rewelacyjnie sprawdzą się do domowego użytku. Ich niekwestionowaną zaletą jest przede wszystkim niska cena, a co za tym idzie – niskie koszty serwisowania. Pistolety membranowe odznaczają się niewielkim rozmiarem, przez co są niezwykle poręczne i wygodne w obsłudze. Części zamienne i akcesoria do sprzętów membranowych są ogólnodostępne, dzięki czemu nie ma większych problemów z ich zakupem oraz wymianą. Zapewnia to ciągłość prac malarskich. W przeciwieństwie do mechanizmów tłokowych, membranowe nieco gorzej radzą sobie z rozprowadzaniem ciężkich farb. Zużywają też nieco więcej energii elektrycznej. Przy prawidłowej obsłudze żywotność agregatów membranowych ocenia się na bardzo długą. Agregaty membranowe to świetna opcja dla osób, które chcą odnowić pomieszczenia na własną rękę. Nadają się do stosowania zarówno w dużych, jak i niewielkich pomieszczeniach.

 

Agregat malarski – jak dopasować dyszę do farby?

Uzyskanie gładkiej, jednolitej ściany pozbawionej smug i zacieków jest możliwe dzięki doborowi odpowiedniej dyszy. Warto wiedzieć, jak dobrać odpowiedni rozpylacz, ponieważ przekłada się to na efektywność i wydajność pracy, a także pozwala zaoszczędzić sporo farby. W ofercie rynkowej dostępnych jest wiele rodzajów dysz, a każda z nich znajduje inne zastosowanie. Stojąc przed zakupem konkretnego produktu należy zwracać uwagę na oznaczenia. Dwie ostatnie cyfry oznaczają grubość otworów w calach.

Najmniejsze dysze osiągają między  0,009″ a 0,013″. Przeznaczone są w głównej mierze do farb poliuretanowych, czyli zabezpieczających przed korozją. Dysze o wielkości 0,0011″ -0,0015″ dedykowane są farbom olejnym. Otwór dyszy średnicy 0,0017″ dobrze sprawdzi się w przypadku gruntów i farb akrylowych. Z kolei wielkość od 0,0021″ będzie odpowiednia dla farb lateksowych. Do bardzo gęstych powłok malarskich zaleca się wykorzystanie dysz o średnicy 0,0031″ i więcej.

Agregat do malowania natryskowego – zalety

Malowanie ścian agregatem natryskowym ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest to, że urządzenie umożliwia równomierne rozprowadzenie farby, dzięki czemu możemy uniknąć smug i zacieków. Warto dodać, iż powłoka jest jednakowej grubości, co gwarantuje wspaniały efekt wizualny. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pistolet malarski dociera do wszystkich, nawet trudnodostępnych miejsc. Ma to szczególne znacznie, jeśli chodzi o pokrywanie farbą powierzchni o nieregularnym kształcie. Agregat malarski ma wszechstronne zastosowanie. Można go wykorzystać zarówno do malowania ścian wewnętrznych, jak i wewnętrznych, a także blacharki, czy mebli. Dobrze sprawdzi się również do malowania paneli oraz sztukaterii.

Agregaty malarskie to również ogromna wygoda. Pistolet natryskowy odznacza się niską wagą i rozmiarem, przez co nie wymaga użycia dużej siły fizycznej. Rozpylanie farby jest dziecinnie proste -nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Sporą zaletą jest również ekonomiczność agregatów. Tego typu sprzęty są niezwykle wydajne. Już jedna warstwa farba wystarczy, by uzyskać niemal stuprocentowe krycie. Warto dodać, że jedna osoba jest skłonna pokryć nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Nic dziwnego, że agregaty tak chętnie wykorzystywane są podczas remontów.

 

Jak wybrać agregat do natryskowego malowania ścian?

Wybór agregatu malarskiego to nie lada wyzwanie. Oferta rynkowa jest na tyle rozbudowana, że czynność ta może przysporzyć nam wiele problemów. Stojąc przed zakupem konkretnego urządzenia należy sugerować się przede wszystkim zakresem prac. Jeśli prowadzimy firmę budowlaną lub wykończeniową, dobrze jest zainwestować w droższy, niezawodny agregat hydrodynamiczny. Tego typu sprzęt ma wszechstronne zastosowanie. Rewelacyjnie radzi sobie zarówno z tradycyjnymi farbami, jak i cięższymi środkami. Decydując się na zakup agregatu malarskiego trzeba również zawrócić uwagę na jego moc, ilość przedłużek oraz dodatkowe akcesoria, dzięki czemu prace malarskie będą przebiegały zręcznie i profesjonalnie.

W momencie, gdy potrzebujemy agregatu wyłącznie do użytku domowego, możemy rozważyć zakup nieco tańszych modeli. Takie rozwiązanie również zapewnia wydajne malowanie, w stosunkowo krótkim czasie. Tańsze agregaty malarskie są lekkie, dzięki czemu bez przeszkód możemy przenosić je z miejsca na miejsce. Z pewnością zadowolą wszystkich malarzy – amatorów.

 

Podsumowanie

Pokrywanie ścian farbą to zawsze spore przedsięwzięcie. Efekt końcowy przekłada się na estetykę danego pomieszczenia. Zamiast malować ściany pędzlem, czy wałkiem, warto rozważyć zakup agregatu malarskiego. Działanie tego urządzenia opiera się na rozbijaniu farby na drobne cząsteczki, a następnie nanoszeniu jej na wybraną powierzchnię. W rezultacie kolor jest jednolity, pozbawiony jakichkolwiek defektów. Agregaty malarskie dzielą się na dwa rodzaje – tłokowe i membranowe. Te pierwsze przeznaczone są do użytku profesjonalnego, zaś te drugie doskonale sprawdzą się do przeprowadzania drobnych prac remontowych. Wybierając agregat malarski trzeba też zastanowić się nad wyborem odpowiedniej dyszy. Dzięki temu farba będzie mogła zostać idealnie rozprowadzona, co również przekłada się na znakomity efekt finalny.