Jakie oświetlenie do kuchni będzie najlepsze?

Wydawać by się mogło, że dobór oświetlenia nie ma większego znaczenia, ale zdecydowanie nie jest to prawda. Wpływa on w dużej mierze na nasze samopoczucie, bezpieczeństwo i komfort. Bez względu na to czy spędzamy sporo czasu w kuchni podczas przygotowywania posiłków, czy wpadamy do niej w pośpiechu, aby na szybko coś przekąsić – musimy zadbać o odpowiednie światło.

Rodzaje oświetlenia do kuchni, czyli jakie mamy możliwości?

Jeżeli nasza kuchnia jest bardzo dobrze oświetlona, a żyrandole i lampy zamieszczone zostały w dokładnie przemyślanych miejscach, mamy pewność, że będzie się ona świetnie sprawdzała w praktyce. Zdecydowanie warto o funkcjonalności pomyśleć podczas budowy domu czy remontu kuchni, a nie po ich zakończeniu – dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu, dodatkowej pracy i kosztów. Przejdźmy zatem do sedna sprawy, jakie oświetlenie kuchenne mamy do wyboru?

  • Światło główne – jak sama nazwa wskazuje, jest ono najważniejsze i to je włączamy tuż przy wejściu do pomieszczenia. Bez tego oświetlenia użytkowanie kuchni byłoby niemalże niemożliwe. Idealnym przykładem światła głównego są żyrandole do kuchni, które również często znajdują się nad stołem jadalnianym, czyli sercem każdego domu, w którym wspólne posiłki to najlepszy moment w ciągu dnia.
  • Światło zadaniowe – przydatne rozwiązanie w miejscach, do których nie dociera już światło główne. Bardzo często szafki w kuchni ustawione są wzdłuż ściany, przez co własnym ciałem zasłaniamy źródło światła – i w tym przypadku z pomocą przychodzi właśnie światło zadaniowe, które można zamontować np. tuż pod wiszącymi półkami. Dzięki temu zdecydowanie zmniejszymy ryzyko skaleczenia spowodowanego złą widocznością.
  • Światło dekoracyjne – praktyczność to jedno, jednak abyśmy czuli się w pełni spełnieni, warto pomyśleć również o dekoracyjnych diodach LED lub ozdobnych lampkach. W okresie świątecznym cieszą się one ogromną popularnością, ponieważ przytulny klimat sprzyja towarzyszącym nastrojom.

Światło ciepłe czy zimne? Oto jest pytanie

Wybór światła wcale nie jest taki oczywisty. Dlatego, aby był on przemyślany, musimy na początek omówić, jakie ma działanie. Na rynku najpopularniejsze są dwa warianty światła tzn.: ciepłe i zimne. Pierwsze z wymienionych działa na nas odprężająco i uspokajająco, natomiast drugie pobudza do działania – zatem mają one całkowicie odmienne właściwości. Podczas zakupów zwróć uwagę na wartość kalwinów, jeżeli jest ich więcej niż 3300 światło jest zimne, natomiast gdy jest ich mniej – ciepłe. W kuchni jest o tyle łatwiej, że w przypadku żyrandola warto zastosować ciepłą barwę, która sprawi, że wnętrze będzie przytulne, natomiast światło zadaniowe idealnie sprawdzi się w zimnym wydaniu.

Szeroki wybór asortymentu oświetleniowego dostępny jest na stronie internetowej sklepu Eplafoniera – https://eplafoniera.pl/.