Jakie powinny być nowoczesne łazienki?

Komfortowa łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Nie oznacza to jednak, że nie może być ona efektowna pod względem wizualnym. Nowoczesne łazienki są eleganckie i wygodne zarazem. Sporo w tym przypadku zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia. Dzisiaj podczas projektowania łazienki pozwolić sobie można naprawdę na wiele. W końcu robi się to raz na wiele lat.

Jakie są nowoczesne łazienki?

Dzisiaj nowoczesne łazienki są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne pod względem wizualnym. Powinny oczywiście nawiązywać również do aktualnych trendów. Z drugiej strony do kwestii mody podczas urządzania łazienki należy podchodzić z dużą dozą ostrożności. Tutaj zawsze sprawdzają się najlepiej elementy uniwersalne, które z biegiem czasu nie tracą nic ze swojej aktualności.

Eksperci są obecnie zdania, że nowoczesna łazienka powinna składać się z kilku stref. Pomocne okazują się więc rozmaite, zróżnicowane meble i akcesoria. Dodatkowo wnętrza muszą być czyste, niemal sterylne. Nie ma tutaj miejsca na widoczne kosmetyki czy kolorowe ręczniki rozwieszone na wieszakach. Kluczowe znaczenie ma więc odpowiednia ilość miejsc do przechowywania różnych przyborów, które jednocześnie powinny być łatwo dostępne dla wszystkich użytkowników łazienki.

Co powinno się znaleźć w nowoczesnej łazience?

Przede wszystkim niemodne są już głębokie brodziki i te wykonane z płytek ceramicznych. Obecnie stawia się raczej na konstrukcje prysznicowe typu walk-in. Wchodzi się do nich bezpośrednio z poziomu podłogi. Montowane są one na płytkim, ale jednocześnie dużym brodziku znajdującym się na posadzce. Posiadają wydajne, ale jednocześnie niemal niewidoczne odpływy liniowe bądź ścienne.

Co ciekawe, walk-in wcale nie musi posiadać żadnej kabiny. Zwykle jednak stawia się na tzw. kabiny półotwarte, które składają się z pojedynczej, szklanej ściany przymocowanej do sufitu. Szkło dodatkowo może mieć hydrofobową lub polimerową powłokę, która skutecznie zapobiega tworzeniu się na nim smug i osadów. Warto zaznaczyć, że szklane drzwi czy ściany kabin prysznicowych są dziś niezwykle wytrzymałe Nie trzeba się już przejmować tym, że w pozornie niewinnej sytuacji ulegną rozbiciu.

W nowoczesnej łazience nie może też zabraknąć toalety myjącej. Połączenie klasycznej miski wc z bidetem to wygoda, na którą każdy może sobie pozwolić. Urządzenie takiej jak choćby Inspira In-Wash nie zajmuje więcej miejsca niż zwykła toaleta, jednocześnie znacząco ułatwiając zachowanie higieny.

W jakim stylu wykonuje się nowoczesne łazienki?

Nowoczesne łazienki wbrew pozorom mogą być urządzone w różnorodnych stylistykach. Najpopularniejsze od lat są aranżacje w stylu skandynawskim. Takie łazienki są proste i minimalistyczne pod względem designu. Dominują w nich biel i odcienie szarości, a także naturalne materiały np. drewno. Łazienki w stylu industrialnym z kolei nawiązują swoim wyglądem do starych pofabrycznych wnętrz. Są one stonowane pod względem kolorystycznym i dość ciemne. Stawia się tutaj na elementy metalowe czy stalowe.

Ciekawie prezentują się ponadto łazienki utrzymane w stylistyce loftowej. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to styl zarezerwowany jedynie dla dużych przestrzeni. Sprawdza się bowiem także w niewielkich łazienkach. Wystarczy jedną ze ścian pozostawić w formie surowej. Zamiast płytek ceramicznych czy tapet wykorzystuje się tutaj klasyczne cegły w kolorze czerwonym.