Jakie roboty kuchenne warto mieć w domu?

Roboty kuchenne to sprzęty AGD, dzięki którym można przygotować lub uratować niejedno danie. Przyśpieszają oraz ułatwiają gotowanie, lecz jednocześnie… zajmują sporo miejsca. Dlatego sprawdź, jakie roboty kuchenne warto mieć w domu.

Jakie roboty kuchenne warto kupić?

Nie napiszemy Ci, co należy kupić do kuchni, ponieważ wszystko będzie zależeć od tego, ile masz w niej miejsca, jak często gotujesz i czego potrzebujesz na co dzień. Podpowiemy natomiast, co naszym zdaniem należy do podstawowych sprzętów kuchennych oraz przedstawimy ich zastosowanie.

Przy czym pamiętaj, że roboty kuchenne to m.in. blendery, malaksery czy miksery (www.fabrykaform.pl), a nie tylko wielofunkcyjne urządzenia, których koszt nierzadko przekracza wysokość miesięcznego wynagrodzenia. A gdy ten wstęp mamy już za sobą, to przechodzimy do naszej listy.

Blendery kielichowe, typu żyrafa

Co prawda zaznaczaliśmy, że nie napiszemy, co musisz mieć w kuchni, ale w tym wypadku musimy to nieco nagiąć, ponieważ blender typu żyrafa czy kielichowy to obecnie tak samo istotny element wyposażenia, jak lodówka lub kuchenka.

Ma wielofunkcyjne zastosowanie. Zrobisz dzięki nim gładką zupę krem, pesto, koktajl, sos. Zmiksujesz warzywa na gładkie puree, a także przygotujesz pyszne pasty do kanapek. To urządzenie przydatne na co dzień.

Blender typu żyrafa nie zajmuje wiele miejsca, schowasz go nawet do szuflady. Do tego jest poręczny. Lecz ze względu na niższą moc, może nie być jak uniwersalny jak kielichowy. Ten natomiast jest większy, już nie tak łatwo go przechowywać. Co rodzimy? Zdecyduj się na urządzenie o dużej mocy, z kilkoma wymiennymi końcówkami (np. do puree, miksowania zup czy do mieszania).

Malaksery

Malakser to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie cechy miksera, blendera oraz robota kuchennego. Zwykle używa się go do mielenia, rozdrabniania, siekania, mieszania, ale można w nim także ucierać oraz ubijać składniki.

Jednak, im więcej funkcji, tym większy gabarytowo jest ten sprzęt. Te niedużych rozmiarów zwykle umożliwiają tylko siekanie oraz rozdrabniane, często są nawet dołączane do blenderów. Czy jest sens je kupować? Niekoniecznie, jeśli wszystkie te zadania może wykonać blender. Jeśli już więc zdecydujesz się na zakup malaksera, to wybierz taki model, który będzie jak najbardziej wszechstronny. W tym wypadku podpowiedzią może być już sama ilość elementów znajdujących się w zestawie.

Ręczny mikser kuchenny

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu pieczesz ciasta i inne słodkie desery, to pewnie mikser kuchenny nie jest Ci obcy. To nieduży, poręczny sprzęt, którym ubijesz jajka czy śmietanę, a także wymieszasz wszystkie składniki wypieku.

Kupując mikser zwróć uwagę na jego moc, a także liczbę możliwych do uzyskania poziomów prędkości. Dostępne są też modele z misą, choć te zajmują zdecydowanie o wiele więcej miejsca, co nie zawsze przekłada się na ich funkcjonalność. Wtedy radzilibyśmy raczej zdecydować się na…

Mikser planetarny

Mikser planetarny to już nieco bardziej zaawansowany robot kuchenny. A niestety, w tym wypadku, im bardziej zaawansowany sprzęt, tym większe gabaryty posiada. A czym się charakteryzuje? Służy do ubijania, mieszania, ugniatania. Teoretycznie więc do tego samego, co mikser, lecz to urządzenie pracuje samo – wystarczy przełożyć do miski wszystkie składniki, załączyć robot i poczekać, aż masa będzie gotowa.

Taki mikser poradzi sobie również z ciastem drożdżowym, którego ugniatanie byłoby niemożliwe przy pomocy jego ręcznego odpowiednika.

Wielofunkcyjny robot kuchenny

Na koniec zostawiliśmy sprzęt największy, najdroższy, ale też mający najwięcej zastosowań – wielofunkcyjny robot kuchenny. Tak naprawdę może on zastąpić każde wspomniane wcześniej urządzenie. Dlaczego więc nie znajduje się w każdym kuchni? No cóż, po pierwsze, zajmuje sporo miejsca. A po drugie… najpierw trzeba go wyciągnąć, rozłożyć. Gdy chcesz na szybko zmiksować pesto do kanapki, to najpewniej nie będzie Ci się po prostu chciało tego robić.

Lecz co ciekawe, są nawet roboty kuchenne z funkcją gotowania na parze, duszenia, smażenia czy gotowania w niskiej temperaturze. Dodatkowo, dzięki wyposażeniu, z jego pomocą poszatkujesz warzywa, zmielisz mięso, pokroisz składniki w kostkę, zmiksujesz zupę i koktajl, zrobisz lody, wyciśniesz owoce, a także zmielisz kawę. Brzmi imponująco, prawda? Lecz dalej pozostaje kwestia kosztów i wielkości urządzenia.

I to właśnie dlatego do Ciebie należy ostateczna decyzja dotycząca tego, jakie roboty kuchenne warto mieć w domu.