Jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych?

Zbiorniki ciśnieniowe to praktyczne narzędzia, które wykorzystywane są głównie w instalacjach pneumatycznych oraz w różnych gałęziach przemysłu. Zakres ich działania jest stosunkowo szeroki, dlatego warto go podsumować. Podpowiadamy, jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych oraz przykłady ich zastosowań.

Zbiorniki ciśnieniowe – czym są i jaka jest ich specyfika?

Głównym przeznaczeniem zbiorników ciśnieniowych jest przechowywanie sprężonego powietrza. Przy okazji przyczyniają się one także do schładzania całej instalacji i regulowania ciśnienia w niej. Zastosowanie zbiorników sprzyja więc prawidłowemu eksploatowaniu instalacji. Harmonijnie współpracują one także z wieloma innymi urządzeniami, które regulują ich pracę. Przepisy Dozoru Technicznego wyraźnie stanowią, że sprzęt ten powinien być dobrany odpowiednio do zbiornika.

Zbiorniki ciśnieniowe bardzo często bywają malowane proszkowo lub ocynkowane. Najczęściej składają się z kulowego zaworu spustowego, kurka manometrycznego oraz  rurki spustowej.

Zbiorniki ciśnieniowe – rodzaje

Warto dobrze zapoznać się z rodzajami zbiorników ciśnieniowych. W pomieszczeniach ze sprężarką najczęściej znajduje się tak zwany zbiornik główny, który można także spotkać pod określeniem “mokry”. Jego najważniejszą funkcją jest magazynowanie powietrza, odpowiada on także za sterowanie pracą sprężarki. W okolicach punktów zapotrzebowania na zmienne i relatywnie duże ilości sprężonego powietrza instaluje się tak zwane zbiorniki pomocnicze zwane niekiedy “suchymi”. To właśnie one zapewniają stałe dopływy sprężonego powietrza i tym samym sprawiają, że praca urządzeń jest ciągła.

Warto pamiętać, że zbiornik pomocniczy powinien charakteryzować się odpowiednią pojemnością. Gdyby dostęp do sprężonego powietrza nagle został ograniczony, mogłoby to wpłynąć negatywnie na pracę całego systemu oraz spowodować, że praca filtrów stałaby się nieefektywna.

Zbiorniki ciśnieniowe – przykłady zastosowań

Wiele osób zastanawia się na czym właściwie polega praktyczna rola zbiorników cisnieniowych. Najczęściej są one wykorzystywane w szeroko rozumianym przemyśle.

Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej oczywistych zastosowań zbiorników ciśnieniowych jest przechowywanie powietrza. W niektórych branżach istnieje zapotrzebowanie na sprężone powietrze a do posiadania jego magazynów niezbędne są właśnie pojemniki zwane zbiornikami ciśnieniowymi. Mogą one być ustawione poziomo albo pionowo. Mogą spełniać zapotrzebowanie sprężarki, a niekiedy nawet całego systemu.

Kolejną bardzo często stosowaną funkcją zbiorników ciśnieniowych jest stabilizowanie ciśnienia w sieci. W takiej roli stosowane są szczególnie w miejscach, w których zapotrzebowanie na nie bywa zmienne.

Warto wspomnieć o tym, że zbiorniki ciśnieniowe wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub stali węglowej. Są to więc urządzenia niezwykle trwałe, które z powodzeniem mogą być stosowane w przemyśle. Koszta ich zakupu różnią się między sobą ze względu na wiele różnych czynników.

Więcej informacji znajdziecie na: https://www.komnino.com.pl/pl/