Wiesz, jaka jest różnica między zabytkowymi a stylizowanymi meblami? Albo jak sprawdzić, czy meble są zabytkowe, aby nie przepłacać i nie dać się oszukać? Wyjaśniamy, kiedy mebel jest zabytkiem i w jaki sposób można to zweryfikować.
Kiedy mebel jest zabytkiem?
Antyk to zabytkowy przedmiot sztuki dawnej. Musi on posiadać wartość estetyczną, materialną lub historyczną. Ponadto, aby móc zaliczyć go do zabytków, jego wiek powinien przekroczyć 100 lat, co dokładnie precyzują przepisy, a konkretnie Ustawa z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Aczkolwiek i od tej reguły istnieją wyjątki, ponieważ czasami za antyki uważa się przedmioty, które stanowią oryginalne świadectwo minionej epoki i wtedy kryterium wieku uznaje się za mniej istotne. W ten sposób za zabytkowe uznaje się także meble np. z czasów II Wojny Światowej, mimo iż nie minęło jeszcze 100 lat od tego wydarzenia. Dodatkowo w przypadku mebli mamy do czynienia z zabytkami ruchowymi, ponieważ warto wiedzieć, że przepisy dzielą antyki na ruchome i nieruchome.
Jak rozpoznać i gdzie kupować antyki?
Zabytkowe meble zobaczysz u specjalistów, np. na www.antiquebeauty.eu, gdzie dostępne są także przedmioty użytkowe z XIX wieku! Jak rozpoznać, czy masz do czynienia z antykami? To jednocześnie jest bardzo trudne i… bardzo proste. Trzeba umieć ocenić wiek i wygląd mebla, detale konstrukcyjne. To należy połączyć oczywiście z wiedzą o historii sztuki, znać bardzo dokładnie nie tylko cechy charakterystyczne dla danej epoki, ale także wiedzieć, jakie techniki wtedy stosowano. I tak np. jednym ze sposobów na rozpoznanie zabytkowych mebli, jest sprawdzenie ich tyłu lub spodu, gdzie najczęściej stosowane były nieheblowane deski. Zwraca się uwagę na rodzaj materiału, a także metody łączenia.
Nawet rodzaj uszkodzeń może sporo mówić o tym, czy mebel jest antykiem, czy podróbką. Jak widzisz, potrzebna jest niemała, specjalistyczna wiedza na temat mebli zabytkowych. Ale… to nie ty ją musisz posiadać. Jeśli kupujesz antyki w sprawdzonych miejscach, dostajesz certyfikat poświadczający ich autentyczność. Czyli szybko przechodzimy do kolejnej kwestii – gdzie kupować antyki? Przede wszystkim w antykwariatach, zarówno stacjonarnych, jak i online. Można też uczestniczyć w licytacjach organizowanych na targach aukcyjnych lub udać się na targi staroci, na których można znaleźć prawdziwe perełki. Jednak ta ostatnia metoda jest najmniej wiarygodna, ponieważ wystawiane przedmioty zwykle nie posiadają certyfikatów.
Meble zabytkowe a stylizowane
Antyki to autentyczne meble pochodzące z danej epoki, natomiast meble stylizowane to przedmioty nawiązujące do stylu charakterystycznego dla danej epoki. Są to więc meble nowe, najwyżej kilkuletnie, których zadaniem jest „udawanie” antyków. Jak może się już domyślasz, ich cena jest nawet kilkukrotnie niższa, dlatego osoby, którym nie zależy na posiadaniu zabytkowych mebli, decydują się na nie wyłącznie ze względów wizualnych. Trzeba jedynie uważać, aby nie kupować mebli stylizowanych z myślą, że to antyki i przepłacać za nie.