Kiedy przeprowadzić osuszanie ścian po zalaniu?

Powodzie błyskawiczne coraz częściej nawiedzają różne regiony w Polsce. Niektórzy zmagają się z ich skutkami nawet kilka razy w ciągu roku, gdyż każde większe opady deszczu powodują wystąpienie lokalnych rzek z koryta. Na terenach zurbanizowanych pojawiają się natomiast problemy z nieefektywnym działaniem kanalizacji burzowej. Zalanie domu, domku letniskowego lub garażu w obu przypadkach zawsze powinno zakończyć się profesjonalnym osuszaniem.

Dlaczego przeprowadza się osuszanie ścian po zalaniu?

Osuszanie ścian po zalaniu powinno się przeprowadzić po wypompowaniu stojącej wody. Dopóki woda stoi w domu, niemożliwe jest rozpoczęcie dalszych prac związanych z suszeniem pomieszczeń. Odpompowanie wody z fali powodziowej lub związanej z ulewnymi opadami deszczu zwykle przeprowadzają strażacy lub inne służby. Następnie z zalanych pomieszczeń powinno się usunąć mokre przedmioty – meble, sprzęty, ubrania i rzeczy osobiste. Część z nich będzie nadawała się jedynie do wyrzucenia, pozostałe można wysuszyć, wyczyścić i nadal użytkować. Zanim ponownie ustawi się je w domu, powinno się przeprowadzić osuszanie. Mokre ściany są zawilgocone nawet do kilku milimetrów w głąb.

Dzięki osuszaniu ścian za pomocą absorpcji, kondensacji lub nagrzewania, pomieszczenia są bezpieczne i przyjazne dla mieszkańców. Profesjonalne osuszanie usuwa wilgoć zgromadzoną w głębi murów. Dzięki temu z domu znika przykry zapach stęchlizny, a ryzyko pojawienia się grzyba maleje. Suche ściany można ponownie pomalować, położyć na nich tapetę lub płytki ceramiczne. Jeśli mury pozostaną mokre, materiały wykończeniowe przesiąkną wilgocią i zaczną odpadać. Ponadto rozwinie się pod nim grzyb lub pleśń, które przyczynią się do pogorszenia stanu zdrowia.

Osuszone ściany to bezpieczny dom

Po zalaniu w domach znajdują się nie tylko resztki wilgoci, ale i liczne zanieczyszczenia, które są niesione przez wodę. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są zanieczyszczenia niesione przez falę powodziową, która często jest zmieszana ze ściekami i chemikaliami. Zalany budynek bez profesjonalnego osuszania jest zawilgocony i wypełniony szkodliwymi związkami.

Wraz z osuszaniem ścian warto przeprowadzić dodatków dezynfekcję pomieszczeń. Dobrym wyborem jest ozonowanie, które wykonuje się szybko w każdym wnętrzu. Ozon zwalcza bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Zalany dom staje się dzięki temu bezpieczniejszy dla domowników, którzy chcą jak najszybciej wrócić do własnego lokum. W razie potrzeby ozonowanie można uzupełnić o odgrzybianie, by skutecznie usunąć wszystkie skutki powodzi.