Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeżeli te rzeczy występują u Ciebie w domu pomyśl nad nowymi oknami!

Spacious and well-kept garden and terrace at the back of detached house

Wymiana profili okiennych na nowe służy zapewnieniu optymalnego bilansu energetycznego. Kiedy wymienić okna plastikowe? Najlepiej pomyśleć o tym w przypadku, gdy planujemy generalny remont mieszkania lub domu. Prawidłowo zamontowane i dobrej jakości okna PCV nie wymagają wymiany nawet po kilkudziesięciu latach. Istnieje jednak szereg powodów, dla których warto zastanowić się nad tym po krótszym okresie czasu.

 

Wymiana okien PCV

 

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych modeli, warto wykonać dokładny pomiar otworów okiennych. Możemy o to poprosić profesjonalna ekipę, która na co dzień zajmuje się montażem stolarki otworowej. W drugiej kolejności powinniśmy przyjrzeć się parametrom technicznym, m.in. wartościom typu współczynnik przenikania ciepła i powietrza, odporność na wiatr, skuteczne zabezpieczenie przed włamaniami czy ochrona przed hałasem. Jeśli stare modele zostały źle zamontowane lub wymierzone, zwykle pojawia się nieszczelność, która powinna nas skłonić do wymiany profili okiennych na nowe.

 

Wielu renomowanych producentów posiada w sprzedaży energooszczędne okna ograniczające straty ciepła i zapewniające komfort przebywania we wnętrzu budynku niezależnie od pory roku. Przykład stanowi oferta firmy Domel, która stawia na nowoczesne rozwiązania w zakresie produkcji stolarki okiennej PCV. W katalogu popularnych wyrobów z polichlorku winylu znajdują się modele standardowe, energooszczędne i innowacyjne. Renomowany producent oferuje także okna i drzwi balkonowe. Wybrane produkty zostały wyposażone w nowoczesne rolki przesuwne i inteligentny system okuć Roto Inowa.

 

Kiedy wymienić okna PCV?

  1. Stolarka okienna jest nieszczelna – na parapecie pojawia się wilgoć lub zaczyna on przeciekać podczas intensywnego deszczu. Wymiana jest konieczna w przypadku, gdy od okna wieje zimą, a latem jest gorąco. Jeśli rachunki za ogrzewanie wzrosty, warto wymienić profile na nowe.
  2. Stolarka okienna została uszkodzona – na ramie okiennej pojawiły się odpryski lakieru lub złuszczenia. Pęknięta szyba jest dobrym powodem do wymiany całego okna. Słabej jakości stolarka otworowa może niszczeć samoistnie i utrudniać codzienne użytkowanie. W takim przypadku należy zastanowić się na zakupem nowych modeli.
  3. Stolarka okienna została źle wymierzona lub zamontowana – okna nie zapewniają odpowiedniej izolacji termicznej. Nieprawidłowy montaż może przyczyniać się do powstawania zniekształceń ramy czy przemarzania uszczelek w zimie.
  4. Estetyka pozostawia wiele do życzenia – na ramie z PCV pojawiają się pożółkłe plamy lub zarysowania. Wiele osób decyduje się na zakup nowej stolarki okiennej w momencie, gdy wygląd starych okien przestaje im odpowiadać.

 

Jak przygotować się do wymiany?

 

Wyroby PCV najlepiej montować przed ociepleniem elewacji budynku. Temperatura na zewnątrz nie powinna być mniejsza niż 5 st.C. Trzeba dokładnie wymierzyć otwory okienne. To zadanie warto powierzyć w ręce specjalisty z firmy, w której zamówiliśmy nowe okna PCV. Zadaniem profesjonalnej ekipy jest także demontaż. Kapryśna pogoda potrafi znacznie utrudniać prace montażowe. Najważniejsza jest jednak temperatura otoczenia. W związku z tym należy zrezygnować z wymiany podczas mrozu czy ekstremalnych upałów.

 

Polecanym producentem nowoczesnej stolarki okiennej jest Domel. W ofercie firmy znajdziemy energooszczędne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła U, dwu- lub trzyszybowym pakietem i ciepłymi ramkami obniżającymi ryzyko skraplania się pary wodnej. Profile okienne znanego producenta mają dodatkowe wzmocnienia, tworzące dodatkową komorę. Więcej informacji na temat dostępnych rozwiązań znajdziemy w tym miejscu.

Podsumowanie

 

Kiedy wymienić okna plastikowe? Najlepszym okresem jest wczesna wiosna lub jesień. Wymiana okien bywa konieczna w przypadku, gdy na powierzchni ramy powstały trwałe uszkodzenia. Zamontowanie nowej stolarki otworowej staje się nieuniknione, kiedy przeprowadzamy generalny remont lub pojawią się nieszczelności. Pamiętajmy, że żywotność każdego przedmiotu jest ograniczona!