Klimatyzacja kasetonowa do firmy – czy to dobry wybór?

Tradycyjne wentylatory coraz bardziej wypierane są przez klimatyzację. Na takie rozwiązanie decyduje się większość firm ze względu na wygodę, skuteczność i ekonomię. Do wyboru jest wiele rodzajów klimatyzatorów, dlatego przedsiębiorca musi dobrze zastanowić się nad tym, czego potrzebuje, jakie są jego oczekiwania i możliwości finansowe. Pracownicy i kontrahenci docenią możliwość przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, co przełoży się na lepsze samopoczucie i wzrost ich efektywności w pracy. Świetnym rozwiązaniem w przypadku firm jest klimatyzacja sufitowa z wykorzystaniem klimatyzatorów kasetonowych.

Dlaczego warto zamontować w firmie klimatyzację?

Przedsiębiorca zobligowany jest do zapewnienia swoim pracownikom optymalnych warunków do wykonywania powierzonych im obowiązków. Duże znaczenie ma temperatura panująca w pomieszczeniach, co wpływa na komfort, samopoczucie i zdrowie. Nie może być zbyt gorąco ani za zimno. Istotne jest także utrzymanie właściwego poziomu wilgotności powietrza, aby nie dopuścić do rozmnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Praktycznym wyborem dla przedsiębiorstwa jest klimatyzacja, za pomocą której można w łatwy i szybki sposób utrzymać optymalny poziom temperatury powietrza. Możliwe staje się regulowanie nie tylko temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, ale też wilgotności. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w szereg dodatkowych funkcjonalności, łącznie z oczyszczaniem i odświeżaniem powietrza. Mogą je także jonizować. Wentylacja pomieszczeń, szczególnie w przypadku przebywania w nich większej liczby osób, jest kluczowa do zachowania odpowiedniego mikroklimatu. Klimatyzacja zapewnia nieprzerwaną cyrkulację powietrza, przeciwdziała nadmiernej wilgoci, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Ograniczane jest także gromadzenie się drobinek kurzu, co ma duże znacznie w przypadku alergików. Warto też podkreślić to, że pracownicy oddychający świeżym powietrzem i przebywający w dogodnej temperaturze są mniej zestresowani i sfrustrowani. Wpływa to korzystnie na stan zarówno psychiczny, jak i fizyczny. 

Dlaczego warto wybrać klimatyzator kasetonowy do biura?

Pod wglądem konstrukcji klimatyzatory kasetonowe bardzo przypominają budowę klimatyzacji multisplit. Mamy dwie jednostki – wewnętrzną i zewnętrzną. Druga znajduje się poza pomieszczeniem, natomiast tą wewnętrzną można zakamuflować, wystarczy ją umiejętnie dostosować do odpowiedniego stelaża podwieszającego sufit. Nie trzeba martwić się wtedy o to, że klimatyzatory wpłyną negatywnie na walory estetyczne wnętrza. Klimatyzatory kasetonowe mogą posiadać funkcje nie tylko chłodzenia, ale też grzania, co świetnie sprawdza się w okresie przejściowym do dogrzewania pomieszczeń. Nie trzeba uruchamiać ogrzewania głównego, aby zapewnić pracownikom optymalne warunki cieplne. Najlepiej sprawdzają się klimatyzatory rozprowadzające powietrze w wielu kierunkach, co najmniej czterokierunkowe. W przypadku klimatyzatorów kasetonowych nie trzeba ograniczać się wyłącznie do jednego pomieszczenia, ale zainstalować większą ilość jednostek w wielu miejscach i niezależnie nimi sterować. 

Zaletą klimatyzatorów kasetonowych jest to, że można nimi sterować zdalnie za pomocą pilota, co przekłada się na dużą wygodę. W firmie zwykle trzeba liczyć się z utrudnionym dostępem do jednostek wewnętrznych, co jednak przestaje być problemem ze względu na kontrolowanie urządzenia w sposób bezprzewodowy. Można z łatwością ustawić optymalną temperaturę i w każdej chwili ją zmienić. Jako że w klimatyzatorach kasetonowych mamy wielokanałowy nawiew powietrza, można liczyć na równomierne emitowanie chłodnego nawiewu. Gwarantuje to oczywiście większy komfort termiczny, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Klimatyzatory są zasilane prądem, co stabilizuje ich pracę oraz wyposażone w transformator chroniący przed wybuchem pożaru. Do wyboru mamy funkcje chłodzenia i podgrzewania powietrza, dzięki czemu urządzenie może być użytkowane niemalże prze cały rok. Do zalet zaliczyć można też programator czasowy, dzięki któremu możliwe staje się dokładane zaprogramowanie czasu pracy urządzenia, co przekłada się na energooszczędność. 

Klimatyzacja kasetonowa cena zależna od wielu czynników

Klimatyzacja kasetonowa jest jednym z najdroższych wariantów, trzeba liczyć się z kosztami z rzędu kilku tysięcy złotych. Samo urządzenie kasetonowe kosztuje około 2000-3000 złotych. Do tego dochodzi jeszcze szereg kosztów dodatkowych. Średnio za klimatyzator kasetonowy zapłacimy od czterech do dziewięciu tysięcy złotych. Na koszty końcowy zakupu klimatyzacji wpływa wiele czynników. Z tych dotyczących parametrów technicznych wymienić można:

• Wydajność urządzenia,

• Klasa energetyczna,

• Głośność klimatyzatora,

• Pobór mocy,

• Czynnik chłodniczy,

• Długość instalacji,

• Zakres temperatury pracy,

• Programatory zegarowe,

• Zdalne sterowanie,

• Dodatkowe funkcje i wyposażenie. 

W przypadku klimatyzatorów kasetonowych zasada jest taka, że im większa jest ich wydajność, tym mniej czasu zajmuje schłodzenie pomieszczeń. Kolejną istotną kwestią jest klasa energetyczna – najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia o wysokiej energooszczędności, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu, czyli na niższe rachunki za energię elektryczną. W miejscach publicznych panuje już zwykle duży hałas, dlatego warto wybrać jak najcichszy klimatyzator. Chodzi tutaj o te pracujące na poziomie od 16 dB – hałas nie powinien przekraczać 40 dB. Ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup klimatyzatora o niskim poborze mocy, co zagwarantuje niższe koszty eksploatacyjne. Obecnie można kupić nowoczesne urządzenia, które samoczynnie regulują tryb pracy, dostosowując parametry do temperatury otoczenia. Nie pracują stale na tym samym poziomie, ale zaczają się tylko w celu wyrównania temperatury do optymalnej wartości.

Istotną kwestią przy wyborze klimatyzatora jest to, w jaki został on wyposażony rodzaj czynnika chłodniczego. Ma to bezpośredni związek z wydajnością klimatyzacji, wpływa na cenę i późniejsze koszty eksploatacyjne. Najnowsze czynniki chłodnicze są droższe, ale zdecydowanie bardziej wydajne i dodatkowo przyjazne dla środowiska naturalnego. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w funkcję zdalnego sterowania, co oczywiście podnosi kosztu zakupu. Zaletą tego rozwiązanie jest możliwość wygodnego sterowania całym urządzeniem z poziomu aplikacji mobilnej na smartfonie. Można je także połączyć do systemu inteligentnego domu. Tańsze modele są sterowne wyłącznie pilotem. Na cenę klimatyzatora sufitowego wpływ taż od odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną klimatyzatora oraz stopień skomplikowania montażu.