Knoll – nowa marka w Mood Design

Knoll to kwintesencja nowoczesnego designu. Od ponad 80 lat marka jest wierna filozofii Bauhausu. Jej meble tworzone są zgodnie z założeniami tej słynnej szkoły projektowania. Według nich meble mają uzupełniać architekturę, a nie z nią konkurować. Teraz Knoll dostępny jest już w portfolio Mood Design.

Założyciele firmy, Hans i Florence Knoll połączyli idee Bauhausu z duchem Akademii Sztuk Pięknych w Cranbrook, którą ukończyła Florence. Mariaż dwóch silnych osobowości oraz wizji biznesowej i artystycznej mocno zakorzenionej w modernizmie zaowocowało stworzeniem ponadczasowego brandu. Knoll proponuje meble, które mimo upływu lat nadal spełniają potrzeby użytkowników i odpowiadają na ich styl życia.

Swój sukces zawdzięczają współpracy z najlepszymi projektantami. Wśród niemal 150 wybitnych twórców, znalazły się prawdziwe legendy: Ludwig Mies van der Rohe, Frank Gehry i Eero Saarinen. Tego ostatniego Florence Knoll poznała na Akademii w Cranbrook, gdzie dyrektorem był ojciec Eero, Eliel Saarinen, a ona obiecującą studentką.

Florence spędzała z rodziną Saarinenów cały wolny czas, a z Eero rozwinęła przyjaźń. Kiedy Florance zaangażowała się w pracę dla Knoll w latach 40. ubiegłego wieku, oczywistym było zaproszenie Eero do projektowania dla firmy.  Spod ręki słynnego architekta w ciągu 15 lat wyszło wiele najbardziej rozpoznawalnych mebli Knoll. Wśród nich krzesła i stoły Tulip, krzesło Womb oraz kolekcję siedzisk z serii 70. Te projekty – w których wykorzystano nowoczesne materiały o wdzięcznych, organicznych kształtach – przyczyniły się do ugruntowania reputacji i tożsamości Knoll u zarania jej działalności.

Innym projektantem, który wpłynął na charakter marki był Warren Platner. Współpracujący z Eero Saarinenem architekt był twórcą kolekcji mebli Platner. Zdobyła ona światową sławę, stając się ikoną nowoczesnego meblarstwa. Platner nakreślił definicję „klasyki”. Według niego klasyczny jest każdy przedmiot, który nie potrzebuje żadnych zmian i nie ma sposobu na jego wizualną poprawę.

Wśród projektantów młodszego pokolenia warto wspomnieć urodzonego we Włoszech Piero Lissoni’ego, który rozpoczął swoją karierę jako projektant mebli po tym jak uzyskał dyplom architekta na Politechnice mediolańskiej. W 2004 roku Lissoni zaprezentował Divina Lounge Collection. Pierwotnie zaprojektowaną dla jego wieloletniego klienta, Living Divani, kolekcję mebli zaczął produkować Knoll. Jego młodszy kolega, Australijczyk Marc Newson, został nazwany jednym z najbardziej wpływowych projektantów swojego pokolenia. Lista jego dzieł jest bardzo długa.

Dla klientów na całym świecie udało mu się tworzyć meble i przedmioty gospodarstwa domowego, rowery i samochody, prywatne i komercyjne samoloty, jachty, a także rzeźby. Dla Knoll zaprojektował krzesło Aluminium Chair z charakterystyczną giętą ramą, które jest hołdem dla mebli Bauhausu.

Istotą Knoll jest wysoka świadomość. Przede wszystkim tego, że design powinien być zrównoważony. Dlatego marka proponuje wysokiej jakości meble, które są wolne od wpływu chwilowych mód. Są to meble kupowane na całe życie. A nawet możemy je zostawić kolejnym pokoleniom, w końcu niegdyś meble się dziedziczyło.

Więcej na: www.mood-design.pl