Kolory ścian w salonie – jakie wybrać?

Urządzenie pokoju dziennego jest bardzo ważne, bo spędzamy w nim większość naszego czasu. Mają one istotny wpływ na jego aranżację, dlatego należy dobierać je ostrożnie i z rozwagą. Powinny one współgrać z układem wnętrza oraz oświetleniem pomieszczenia. Jak je wybrać i czym się sugerować?

Jak wybrać kolory ścian w salonie

Przed dokonaniem wyboru należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakim efekcie końcowym nam zależy – czy salon ma być miejscem, w którym będziemy odpoczywać i relaksować się, czy też zależy nam na tym, by panujące w nim barwy dodawały nam energii i chęci i do życia?
Można postawić na wszystkie ściany w jednakowym kolorze, albo zdecydować się na modne obecnie malowanie jednej ściany w innym odcieniu. Przykładowo: śnieżną biel można przełamać intensywnym fioletem, ceglastą czerwienią, granatem czy grafitem w jakimś fragmencie ściany, np. we wnęce na telewizor. Wówczas salon nabierze barw i nie będzie się wydawał zbyt spokojny ani nudny. A jaki jest wpływ poszczególnych kolorów na nasze samopoczucie? Biel i pastele uspokajają i łagodzą emocje. Zwiększają optycznie przestrzeń. Zieleń pomaga się zrelaksować i uspokaja. Turkus tworzy wrażenie świeżości i nowości, czerwień pobudza i dodaje energii. Odcienie niebieskiego pomagają się zrelaksować, a przy tym sprzyjają skupieniu i pomagają się skoncentrować na podejmowaniu decyzji. Żółć i pomarańcz nastrajają optymistycznie, zwiększają motywację do działania, a także pobudzają apetyt. Czerń i ciemne odcienie wprowadzają klimat teraźniejszości, ale w nadmiarze mogą działać depresyjnie i przytłaczająco.

Co jest modne, na co postawić?

Modne kolory ścian w salonie są energetyczne. Wśród tych kolorów prym wiodą złoto, pomarańcz, brąz oraz żółć. Modny, a przy tym przyjemny w odbiorze jest również styl marynistyczny. Królują w nim takie barwy jak różnorodne odcienie szarości, granat, błękit, ecru oraz kość słoniowa, czerwień. Pamiętajmy jednak, że w salonie powinniśmy przede wszystkim dobrze się czuć. Moda powinna nas jedynie inspirować, a nie dyktować, jak dokładnie powinniśmy urządzać dane wnętrza. Ostateczny wybór koloru zawsze należy do nas. W końcu salon to najbardziej reprezentatywny pokój w mieszkaniu; to w nim przyjmujemy gości i spędzamy sporą ilość czasu. Warto zadbać o to, by był urządzony estetycznie i z klasą. Dostosujmy barwy w salonie do klimatu, jaki chcemy za ich pomocą uzyskać. Czy ma on sprzyjać spotkaniom towarzyskim, czy raczej pomagać w oddawaniu się błogiemu lenistwu? Ważne jest także, by dopasować kolory do ogólnego wystroju mieszkania i atmosfery w nim panującej. Istotne jest też to, jakimi osobami jesteśmy – energicznymi, które nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, czy raczej spokojnymi introwertykami? To również powinno mieć wpływ na wybór koloru ścian w pomieszczeniach. Rozważmy wszystkie możliwe opcje i dokonajmy wyboru, który najlepiej będzie do nas pasował i współgrał z naszym wnętrzem.