Kominek w drewnianym domku letniskowym. Zasady bezpieczeństwa

Cozy living room winter interior with fireplace

Decydując się na budowę drewnianego domku letniskowego, musimy zdecydować m.in. o wyborze pieca, który oprócz przytulnej atmosfery oraz ciepła, zapewni również pełne bezpieczeństwo. Wiele osób stawia na tradycyjne kominki, które gwarantują przytulną atmosferę i ocieplają wnętrze. To właśnie przy nich skupia się życie domowników, a także gości. Pomimo tego, iż wiele osób obawia się montażu kominka w drewnianych domkach ze względów bezpieczeństwa, to mogą one być całkowicie bezpieczne. Wystarczy tylko zachować kilka podstawowych zasad, jeśli chodzi o ich użytkowanie, a także zadbać o prawidłową instalację. Jak zachować bezpieczeństwo posiadając kominek w drewnianym domku?

Wybór kominka i jego obudowy

Kominki wybierane do drewnianych domków letniskowych muszą spełniać nieco inne wymogi, niż kominki montowane w murowanych domach. Większość specjalistów odradza kominki otwarte, przy których istnieje ryzyko wypadnięcia żaru lub iskier na podłogę i zaprószenia ognia. Właśnie dlatego, lepiej jest postawić na zamykany kominek, który nie wymaga ciągłej kontroli. Niemniej ważnym aspektem zapewniającym bezpieczeństwo jest sposób wykonania obudowy kominka. Najlepszym wyjściem jest w tym przypadku obudowa wykonana z naturalnych i niepalnych tworzyw, jak np. kamień. Alternatywą mogą być płytki ceramiczne bądź cegły.

Zabezpieczenie drewnianych ścian

Zapewnienie ochrony w najbliższym otoczeniu kominka jest bardzo ważne dla zachowania pełnego bezpieczeństwa. Z tego względu, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ścian. Jak mówi specjalista ze sklepu wkładykominkowe.pl: “Przede wszystkim, kominek nie powinien przylegać bezpośrednio do drewnianej ściany. Najlepszym rozwiązaniem może być w takim przypadku wstawienie dodatkowej murowanej ściany między kominek, a ścianę drewnianą. Inny sposób to wstawienie ściany wykonanej z płyt gipsowo – kartonowych, które należy wyłożyć wełną mineralną oraz aluminiową folią. Folia powinna mieć podwójną grubość na wysokości paleniska”.

Bezpieczeństwo użytkowania

Właściwa eksploatacja stanowi równie ważną kwestię, co instalacja kominka. W związku z tym bardzo ważne jest regularne czyszczenie komina, które należy wykonywać, co najmniej cztery razy w roku. W przeciwnym razie niepalne substancje, które osiadają na ścianach komina, mogą się zapalić. Bardzo ważne jest także pozbycie się wszelkich łatwopalnych przedmiotów z najbliższej okolicy kominka, a także wyłożenie posadzki materiałami niepalnymi. Osoby, które są miłośnikami kominków, wcale nie muszą z nich rezygnować w przypadku drewnianych domków. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa podczas użytkowania kominka oraz jego prawidłowej instalacji.