Ogrzewanie wolnostojącego domu to jedna z podstawowych kwestii do rozwiązania przez każdego inwestora. Jak ogrzać każde pomieszczenie w domu, by było ekologicznie, tanio i efektywnie?
Z drugiej strony posiadanie domu to doskonała okazja do cieszenia się z każdego jego atrybutu, jakim niewątpliwie jest kominek. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem połączenie obu tych funkcji i wykorzystanie jednego systemu ogrzewania.
Czy kominek z nadmuchem powietrza ogrzeje cały dom?
Kominek to standardowe wyposażenie większości wolnostojących domów i coraz częściej również mieszkań. Ale kominek z nadmuchem powietrzadystrybuujący gorące powietrze do systemu grzewczego to urządzenie niezwykle praktyczne i jeżeli tylko zadba się o odrębne źródło ogrzewania wody użytkowej, przy sprzyjających okolicznościach, zastąpi instalację centralnego ogrzewania.
System DGP, czyli dystrybucja gorącego powietrza, wykorzystuje potencjał grzewczy kominków i obniża koszty ogrzewania domu. Najczęściej wykorzystuje się go jednak w okresie tuż przed sezonem grzewczym, zanim temperatura powietrza nie stanie się zbyt dokuczliwa. Kominek z nadmuchem powietrza zapewnia ogrzewanie domu zawsze wtedy, gdy następuje awaria prądu czy przerwy w dostawie gazu. Jedną z największych zalet tego rodzaju kominka jest tempo ogrzania powietrza, wystarczy kilka minut, by odczuć zdecydowaną poprawę temperatury.
Jak działa kominek z nadmuchem powietrza?
Centrum dystrybucji gorącego powietrza jest kominek, w którym uwalniane jest ciepło pochodzące z drewnianego opału. Budowa tego rodzaju kominka odbiega od standardowego, popularnego w domach. W systemie DPG wkład kominka jest zamknięty, a ścianki paleniska muszą być dodatkowo zaizolowane, dzięki temu otrzymuje się maksymalnie wysoką temperaturę.
Optymalną temperaturę w pomieszczeniu uzyskuje się za sprawą nadmuchu gorącego powietrza z otworów w okapie. Pozostałe pomieszczenia ogrzewane są za sprawą również gorącego powietrza, przepływającego poprzez system przewodów wentylacyjnych. Aby dystrybucja ciepłego powietrza była możliwie najbardziej “sprawiedliwa”, kominek z nadmuchem powietrza wyposażony jest w szereg elementów, m.in.:
- filtr oczyszczający gorące powietrze z zanieczyszczeń
- turbinę nawiewną
- kanały, trójniki, kolana
- przewody izolowane
- regulator i termostat
- skrzynki rozdzielające
- zawody i przepustnice
- kratki kominkowe
Gorące powietrze do ogrzewania domu
Przy sprzyjających warunkach, kominek z nadmuchem powietrza może skutecznie działać i bez aparatu nawiewnego. Wówczas, do ogrzewania, wykorzystywana jest grawitacja obiegu powietrza. Dzięki temu inwestor może całkowicie uniezależnić się od instalacji elektrycznej i zyskać pewność, że zawsze będzie w stanie ogrzać swój dom. Jednak grawitacja powietrza jest ograniczona do ok. 3m w poziomie.
Sprawnie działający kominek z nadmuchem powietrza wymaga systemu odprowadzającego spaliny do komina. System musi zawierać m.in. :
- szyber regulujący ciąg komina
- radiator
- kolano nastawne
- wkładka do ściany
Kiedy montuje się kominek z nadmuchem powietrza?
Najlepszym czasem na montaż kominka z nadmuchem powietrza jest etap budowy domu, który daje możliwość wpisania w projekt systemu ogrzewania gorącym powietrzem. W takim przypadku można dokładnie zaplanować potrzebą moc urządzenia do ogrzania całej powierzchni domu i wybrać wszystkie niezbędne komponenty. Jeżeli budowany obiekt będzie posiadał tylko jedno piętro, może okazać się, że do ogrzania go wystarczy podstawowy system grawitacyjny. W tym przypadku ogromne znaczenie będzie miało właściwie usytuowanie kominka w centrum budynku.