Konstrukcje dachowe z litego drewna. Tańsza alternatywa dla stali i drewna klejonego.

Konstrukcje dachowe

Jednym z najlepszych materiałów konstrukcyjnych jest drewno. Słabym punktem tego materiału było jednak połączenie, a co za tym idzie nie można było wykorzystać w pełni jego właściwości.

Dzięki nowoczesnemu łącznikowi w postaci płytki kolczastej więźby mitek zyskały nowe możliwości . Mamy na przykład możliwość wznoszenia konstrukcji dachowych o bardzo dużych rozpiętościach – nawet do 35 metrów bez zastosowania podpory.

To doskonała alternatywa przy budowie hal. Zamiast wykorzystywać stal czy drewno klejone można zastosować zdecydowanie tańsze lite drewno.

W przypadku konstrukcji dachu z zastosowaniem prefabrykowanych wiązarów dachowych, koszty metra kwadratowego wahają się w granicach 125 złotych z projektem i montażem.

Zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym
Zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym

Wiązary dachowe to również pole do popisu dla architektów. Dzięki zastosowaniu płytki kolczastej wiązary wcale nie muszą być wyłącznie w kształcie trójkąta ale również łukowate czy nawet półokrągłe.

W naszym kraju wiązary dachowe głównie wykorzystuje się przy budowach hal czy marketów, jednak w USA czy Kanadzie to rozwiązanie jest bardzo popularne przy budowie domów jednorodzinnych.

Więźba mitek

Skoro znamy alternatywy konstrukcji dachowych może warto pomyśleć przy projektowaniu domu lub hali o wykorzystaniu właśnie drewna litego. Dużym atutem tego materiału jest jego cena, zdecydowanie niższa niż przy zastosowaniu innych rozwiązań.

Czekamy na Wasze komentarze i opinie na temat więźb dachowych Mitek.