Kontrastowo i współcześnie, technika transferu na meblu

Główny bohater dzisiejszego tuto rialu to mały i niepozorny stoliczek na chudych, patykowatych nogach. Ujęła nas jego zabawna i prosta forma. Aby nadać mu charakteru i niepowtarzalności postanowiłyśmy zadziałać mocnym kolorem i dużymi kontrastami.

PIERWSZE KROKI  

Zanim go zakupiłyśmy, stolik długi czas leżał w piwnicy. Przed przystąpieniem do malowania musiałyśmy go porządnie umyć w wodzie z płynem do mycia naczyń oraz odtłuścić benzyną ekstrakcyjną.

KARMINOWA CZERWIEŃ

 Tak przygotowana powierzchnia była już gotowa do pracy. Na nogi oraz rant blatu wybrałyśmy kolor Empror’s Silk z palety farb Annie Sloan Chalk Paint™. Ta piękna karminowa czerwień ożywia całą stylizację. Aby kolor wyglądał bardziej współcześnie malowałyśmy na gładko.

RADA: Jak malować na gładko? Do farby dodaj wody, aby była bardziej lejąca (konsystencja śmietany). Im więcej wody, tym farba zmniejsza swoje właściwości kryjące, dlatego należy położyć około 3-4 warstw. Możesz spokojnie malować miękkim pędzlem ze sztucznego włosia, tak jak Monika na zdjęciu. Gdy nogi i rant pomalowane na kolor Emperor’s Silk już wyschły, zabezpieczyłyśmy je woskiem bezbarwnym Clear Wax. Dzięki temu, mogłyśmy przystąpić do malowania blatu bez obawy zachlapania pomalowanych już części. Wosk bezbarwny zabezpiecza powierzchnię farby przed zabrudzeniami i ścieraniem.

GRAFICZNY BLAT Blat stołu również pomalowałyśmy na gładko. Użyłyśmy do tego farby białej Pure Chalk Paint™. Ją również wcześniej rozwodniłyśmy. Tym razem dużo wygodniej i szybciej było nam malować wałkiem.Po wyschnięciu farby mogłyśmy przejść do wykończenia blatu. Przy jego tworzeniu mocno zainspirowałyśmy się sztuką Op-Art. Jej celem było wciągnąć widza w grę złudzeń, gdzie geometryczny obraz przy zastosowaniu kolorów o mocnym kontraście myliłby wzrok.

Na nasz blat postanowiłyśmy nanieść czarne, powiększające się kropki. Technice transferu zawdzięczamy profesjonalne wykonanie. Grafikę w kropki wydrukowałyśmy na drukarce laserowej. Następnie dokładnie pokryłyśmy kartkę od strony druku oraz blat stołu klejem do decoupage’u.

Przyłożyłyśmy kartkę, zadrukowaną stroną, do blatu i dokładnie przykleiłyśmy. Powierzchnię delikatnie gładziłyśmy gąbką, aby uniknąć pojawienia się pęcherzyków powietrza. Odczekałyśmy ok. 12 godzin, aby klej mocno związał.  Następnie zaczęłyśmy rolować papier. Palcami lekko zwilżonymi wodą namaczałyśmy fragmenty, a następnie ruchami kolistymi ściągałyśmy niepotrzebną warstwę papieru. W ten sposób odsłoniłyśmy rysunek kropek.RADA: Nie używaj za dużo wody. Jak czujesz, że palce zbyt się ślizgają, ściągnij nadmiar wilgoci np. ręcznikiem papierowym. Na zakończenie, po wyschnięciu blatu zabezpieczyłyśmy go woskiem bezbarwnym.

Op Artowski stoliczek gotowy!

Jak Wam spodobał się autorski stolik? Zainteresowanych po więcej odsyłamy bezpośrednio na stronę artysty – Marta Stary Pracownia PatyNowy

 

Odwieź nas też na: