Kupujemy kosę spalinową

Wiosna tuż, tuż, trzeba więc skompletować najpotrzebniejszy sprzęt do prac ogrodowych. Jednym z nich jest coś, bez czego trudno utrzymać w dobrej kondycji trawnik, a mianowicie kosiarka do trawy lub kosa. Te dwa urządzenia występują w dwóch wersjach, jako sprzęt elektryczny, zasilany prądem z gniazdka lub z akumulatora oraz spalinowy – działający na paliwo w postaci specjalnej mieszanki paliwowej płynnej.

Kosa spalinowa

Kosiarki, bez względu na rodzaj zasilania, świetnie sprawdzają się podczas pielęgnacji dużych obszarów trawnika. Urządzenia te wyposażone są w duże ostrza tnące źdźbła trawy, chwasty oraz inne rośliny w szybkim tempie, a następnie za pomocą tworzonego ciągu odprowadzają ścięte fragmenty do dużego kosza. Dzięki temu udogodnieniu, resztki roślin nie zalegają na skoszonym trawniku, lecz można je przetransportować na kompostownik. Jednak pomimo że to urządzenie to duża wygoda i pomoc w koszeniu, nie może być stosowane w miejscach, takich, gdzie trawnik przysłaniają krzewy, tam, gdzie wkopane w ziemię są krawężniki lub płyty chodnikowe, oraz w ciasnych zakamarkach ogrodu. W takich miejscach znacznie praktyczniej będzie zastosować kosę, która nie zajmuje dużo miejsca, a dotrze do wielu niedostępnych dla sporych rozmiarów kosiarek kątów.

Kosa z silnikiem spalinowym świetnie sprawdzi się w momencie koszenia wąskich pasów trawnika, ograniczonych z dwóch stron krawężnikami lub chodnikiem. To także urządzenie pomocne w podkoszeniu trawy wokół drzew, krzewów, ustawionych rzeźb ogrodowych czy betonowych donic z kwiatami. Jest to wyjątkowo poręczny sprzęt, którego zalety znacznie przeważają nad wadami, co stawia go na czele listy najpotrzebniejszych urządzeń ogrodowych.

Kosy ogrodowe

Wybierając kosę, należy zastanowić się, czy powinien być to model elektryczny, czy spalinowy. Już tu można dostrzec różnicę – kosa zasilana z gniazdka jest ograniczona kablem, którego długość nie zawsze jest wystarczająca do swobodnego operowania sprzętem, kosa spalinowa natomiast potrzebuje do działania specjalnej mieszanki paliwowej, a w przypadku silnika czterosuwowego – czystej benzyny.

Narzędziem tnącym w kosie spalinowej, w zależności od modelu oraz stopniu zaawansowania technologicznego, mogą być: nylonowa żyłka, stalowe ostrza lub tarcza tnąca. Do najpopularniejszych, wykorzystywanych na potrzeby działki czy ogrodu należą kosy z żyłką, natomiast urządzenia z ostrzami lub tarczą przeznaczone są do wycinania krzewów, wystających obumarłych korzeni drzew lub dzikich siewek, utrudniających funkcjonowanie ogrodu.

Moc silnika ma znaczenie

Istotną rzeczą, na którą również warto zwrócić uwagę, jest moc, wytwarzana przez silnik, co przedkłada się na efektywność pracy kosy. W handlu dostępne są kosy o mocy od 1 do 3 koni mechanicznych, przy czym te z największą mocą przeznaczone są do prac na dużą skalę, natomiast do ogrodów przydomowych wystarczą silniki o mocy 1 lub 2 KM.