Lampiony z Dyni na Halloween!!!! DIY

Drążenie lampionów z dyni na Halloween w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Ich wymyślanie może być świetną zabawą dla dzieci i dla dorosłych, nawet tych, którzy nie obchodzą tego Święta!

Kusząc się na wykonanie wymyślnych lampionów można powycinać rozmaite wzory: groźne, straszne, zabawne, a nawet romantyczne. Ważne jest przede wszystkim to, aby nasza dynia miała odpowiednio dużo otworów tak, by mogła dać efektowne światło.

Wzory, które wykroimy w dyni możemy wymyślić samodzielne, ale Internet jest też doskonałym źródłem inspiracji! A drążenie dyni jest dziecinne proste!

Masz jeszcze jakieś wątpliwości?

Poniżej pełna instrukcja!

DIY!!!!

Czego potrzebujesz? Co może się przydać?

Ostry nóź z krótkim ostrzem (może to być specjalny nóż do carvingu lub nóż do warzyw), łyżka, cyrkiel, śrubokręt. Można też kupić specjalne zestawy do rzeźbienia dyń.

1. Poszukaj i wybierz w Internecie darmowe wzory na dynie – wydrukuj je.


2. Przygotuj miejsce pracy i dynię. Największym nożem z ostrym końcem wytnij otwór w jej górnej części. Ten otwór musi być na tyle duży, aby swobodnie włożyć do niego rękę i łyżką wydrążyć miąższ.


3. Po usunięciu całego miąższu uzyskasz samą twardą skórkę. Koniecznie wytrzyj  wnętrze dyni papierowymi ręcznikami.


4. Za pomocą taśmy klejącej przyklej do dyni kartkę z wydrukowanym wzorem.


5. Przenieś wzór na dynię, za pomocą ostrego narzędzia, np. śrubokrętu, cyrkla, gwoździa.

Zrób gęsto i dokładnie dziurki, jedna obok drugiej, wzdłuż wszystkich kresek z których składa się wybrany przez Ciebie wzór. Jak już wszystkie linie zostaną “wykropkowane” – odklej taśmę i ściągnij kartkę ze wzorem.

6. Teraz wytnij wydziurkowany wzór z dyni.

Możesz to zrobić małym ostrym nożykiem kuchennym, nożem do tapet, lub specjalnym nożykiem do carvingu. Tylko się nie spiesz! Zrób to dokładnie i starannie, zwłaszcza podczas wycinania najdrobniejszych fragmentów.

7. Na koniec oczyść dynię i włóż do środka świeczkę – podgrzewacz lub świeczkę LED.

Te drugie są o tyle lepsze, że nie wydzielają ciepła. Dzięki temu dynia wytrzyma nawet tydzień.

Gratulujemy!!!

Właśnie stworzyłeś swoje małe dzieło sztuki!