Lampy sufitowe – jakie są ich najważniejsze zalety?

Lampy sufitowe stanowią podstawowe źródło światła w większości domów. Ich powszechność nie jest oczywiście przypadkowa: wynika z licznych zalet, jakie charakteryzują ten rodzaj oświetlenia. W naszym poradniku omawiamy najważniejsze zalety takich lamp, które mogą Cię przekonać, do ich stosowania w swoim domu czy mieszkaniu.

Możliwość dopasowania wyglądu lampy do wystroju pomieszczenia

Bez problemu można dziś znaleźć takie lampy sufitowe, które pod względem designu idealnie wpisują się w nasze oczekiwania estetyczne. To z kolei pozwala zyskać nie tylko funkcjonalny, ale też efektowny element wystroju – niezależnie od tego, czy preferujemy styl nowoczesny, klasyczny, industrialny, glamour, boho etc.

Lampy sufitowe nie zajmują cennego miejsca

Trudno zbagatelizować tę zaletę, a już szczególnie wtedy, gdy szukamy oświetlenia do małego mieszkania czy nieustawnego pomieszczenia. Nie każdy może sobie pozwolić na znalezienie miejsca na podłodze na lampę stojącą. Z kolei zabudowa meblowa, na przykład w kuchni, mocno ogranicza pole manewru w zakresie montażu kinkietów ściennych.

Lampy sufitowe wypadają pod tym względem najkorzystniej, ponieważ montuje się je po prostu pod sufitem, a więc tam, gdzie i tak nie planujemy stosować żadnych innych elementów. W ten sposób można zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń.

Mocne źródło światła

Lampa sufitowa o szerokim kącie świecenia,  w której zastosowano żarówki LED o dużej mocy świetlnej, od razu po włączeniu rozświetla pomieszczenie. Co ważne, górne źródło zapewnia dostateczne doświetlenie nie tylko przestrzeni znajdującej się bezpośrednio pod nim, ale także tej nieco oddalonej od lampy – ten efekt najczęściej wykorzystujemy podczas imprez rodzinnych czy przyjmowania znajomych w salonie.

Są bardzo bezpieczne

Ten argument powinien szczególnie przemówić do wyobraźni rodzicom małych dzieci, którzy mocno przykładają się do zapewnienia im najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że statystycznie do największej liczby wypadków dochodzi w domu, stąd urządzając wnętrze warto wybierać takie elementy, które nie będą stanowić żadnego zagrożenia dla najmłodszych. Ten warunek spełniają właśnie lampy sufitowe, do których dziecko po prostu nie ma łatwego dostępu.

To istotna zaleta lamp sufitowych w porównaniu z np. lampami stojącymi, które mogą się przecież przewrócić na bawiące się na podłodze dziecko. Warto zatem wziąć ten argument pod uwagę na etapie kompletowania elementów oświetlenia w domu czy w mieszkaniu.

Uniwersalność zastosowania

Lampy sufitowe sprawdzają się w praktycznie każdym pomieszczeniu. Można je więc stosować zarówno w salonie, jak i w kuchni, w jadalni (idealny wybór nad stół), w sypialni, pokoju dziecka, łazience czy w pomieszczeniu gospodarczym. W końcu niemal zawsze potrzebujemy silnego oświetlenia górnego, które można sobie zapewnić właśnie wybierając odpowiednią lampę sufitową.

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że lampy sufitowe dobierzemy w każdym kształcie i dowolnym kolorze. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż tego typu lampy najczęściej są wyposażone w uniwersalną oprawę (np. z gniazdem E27), co pozwala stosować w nich powszechnie dostępne, niedrogie i energooszczędne żarówki LED.

Praktyczność w codziennym użytkowaniu

Ważną zaletą lamp sufitowych jest to, że zapewniają dostateczną ilość światła na zawołanie. Mamy na myśli sposób ich użytkowania – wchodząc do jakiegoś pomieszczenia odruchowo szukamy włącznika na ścianie. Dzięki temu nie potkniemy się o zabawki zostawione przez dziecko, nie nadepniemy bosą stopą na klocek czy nie uderzymy się o odsunięte od biurka krzesło.

Pod tym względem lampy sufitowe dystansują modele stojące, które w większości przypadków trzeba najpierw znaleźć w pomieszczeniu i dopiero wtedy można je włączyć. Dlatego dobrym pomysłem jest połączenie zalet lamp sufitowych i stojących i zastosowanie obu rodzajów oświetlenia w swoim domu.

Lampy sufitowe, pasujące do różnych stylów wykończenia wnętrz, w tym wykorzystujące nowoczesne i oszczędne źródła światła LED, są dostępne w ofercie firmy Kanlux. Możesz się z nią zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/15610/lampy-sufitowe.