Lampy w industrialnych pomieszczeniach

Styl industrialny to nie tylko betonowe ściany, surowe posadzki czy widoczne elementy konstrukcji. Obecnie kupić można okrągłą, wiszącą lampę, która wykonana jest z betonu. Jednak do surowych salonów wpasują się także lampy z kryształami w stylu glamour czy minimalistyczne z szarym abażurem.

Nieukończone pomieszczenia

W poprzednim wieku, na skutek recesji, zamknięto wiele fabryk i hal. Można było wówczas kupić tanie lokale, które zostały zaadaptowane później przez projektantów czy malarzy. Nie tylko mieszkali tam, ale również pracowali. Dziś wchodząc do domu, który urządzony jest w stylu industrialnym, mamy wrażenie, że nie został on jeszcze ukończony (widzimy tynk, beton czy posadzki). Widoczne mogą być także rury i elementy konstrukcji wykonane z drewna.

Surowe pomieszczenie

Miłośnicy stylu loftowego mogą urządzić salon w ciemnych odcieniach, za pomocą betonu na ścianach i surowej posadzki. W pomieszczeniu takim nie powinno być dywanu, a liczba dodatków ograniczona do minimum. Dobrze byłoby jednak rozjaśnić je białymi meblami tj. wypoczynkiem i stolikiem kawowym. Do tego wisząca lampa Omega z tomix.pl, której oprawa wykonana jest z masy betonowej, w kolorze jasnym lub ciemnym. Jej wygląd zewnętrzny i faktura do złudzenia przypominają tradycyjny beton, jednak masa ta jest aż o połowę lżejsza od betonu. Lampa jest okrągła, jej wysokość wynosi 50 cm. Możemy wybrać model, którego średnica wynosi do 1 metra. Mamy możliwość regulacji długości linek w pionie oraz rozstawu w poziomie. Jej przesłona dolna wykonana jest ze szkła piaskowanego, natomiast od góry jest częściowo odkryta.

Betonowe ściany

Najbardziej popularnym sposobem na uzyskanie ściany “z betonu” w salonie, sypialni czy kuchni jest zakup betonu architektonicznego, w postaci odpornych płyt. Alternatywą jest pokrycie ścian tynkiem dekoracyjnym, w których znajdą się charakterystyczne ubytki czy przebarwienia. Spośród barw najczęściej stosuje się odcienie szarości, białe czy antracytowe.

W jasnym salonie

Betonowe płyty na ścianach mogą znajdować się także w mieszkaniu z jasnym parkietem i ciemno-szarą kanapą, która obita jest tkaniną. Całość dopełniają duże okna, najlepiej bez firan czy zasłon. Aby stworzyć taki minimalistyczny salon powinniśmy zrezygnować z dywanu i dekoracji.

Do tego pomieszczenia wpasuje się prostokątna lampa Flam, której wysokość wynosi 120cm. Posiada stalową konstrukcję, dzięki czemu jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. 4 źródła światła, które znajdują się w lampie, zapewnią w pokoju odpowiednią jasność. Dodatkowo jasny klosz, który wykonano z szarej tkaniny, rozproszy równomiernie światło po całym pomieszczeniu.

Melowy stelaż lampy, w czarnym kolorze, zgra się ze stolikiem, którego nogi także wykonano z czarnego metalu. Dobrze byłoby, gdyby jego blat tworzyło ciemne, hartowane szkło.

Mieszanina stylów

Do pomieszczenia z betonową ścianą, pasować będzie metalowa lampa Bari, w kolorze chrom, którą również można kupić na tomix.pl. Do wykonania jej klosza, który formą przypomina supeł, wykorzystano szkło kryształowe. Dlatego zdobędzie sympatię osób, które lubią styl glamour. Możemy wybrać jej wersję wiszącą lub stołową. W salonie czy jadalni może pełnić funkcję głównego światła nad stołem.

Artystyczny charakter lampy pasował będzie do fotela, który w latach 50-tych zaprojektował Arne Jacobsen. Ten charakterystyczny mebel, w kształcie jaja, podobnie jak lampa, sam w sobie jest ozdobą. Do pokoju takiego wpasuje się stolik i komoda na wysoki połysk, które również nawiązują do stylistyki z poprzedniego wieku. Całość uzupełni wykładzina w kolorze szarym, która skomponuje się ze ścianą.

Odważne osoby, które nie boją się surowych wnętrz, mogą urządzić w całości pomieszczenie industrialne, gdyż z betonu wykonywane są nawet lampy. Jednak pozostali, którzy wolą połączyć tą stylistykę z inną, wybiorą meble i oświetlenie, w stylu minimalistycznym czy glamour.