Linea – ponadczasowa klasyka w nowym wydaniu

Linea, jeden z historycznych wzorów Huty Szkła Kryształowego Julia, zyskała nową, kuszącą intensywnymi kolorami wersję. Rubinowe, szmaragdowe i topazowe naczynia to nawiązanie do klasycznych barw kolorowego kryształu.

Wzory z historią, przedmioty z których korzystały pokolenia – to przepis na sukces wielu cenionych marek. Taką propozycją wśród kolekcji Huty Szkła Kryształowego Julia jest Linea. Swoją nazwę wzięła od charakterystycznych, rytmicznie powtarzających się cięć. Falujące linie tworzą dynamiczną dekorację, nowoczesną i ponadczasową.


Lineę zawdzięczamy Aleksandrowi Puchale i Reginie Włodarczyk-Puchale – małżeństwu projektantów, których kreatywna, artystyczna praca wpłynęła na ofertę Huty Julia w równym stopniu, co projekty państwa Drostów na naczynia z Ząbkowic. Oboje związali z hutą całe swoje zawodowe życie, ponad cztery dekady pracując nad unowocześnieniem form i dekoracji szkła kryształowego, wprowadzając nowoczesne, zgeometryzowane szlify.

Najstarsza dokumentacja ze szlifem przypominającym współczesną Lineę znajdująca się w archiwach Huty Szkła Kryształowego Julia pochodzi z lat 70. To projekt Aleksandra Puchały. W kolejnych dekadach nieznacznie ją modyfikował – w latach 80. powstał szlif nr 7100, na przełomie 80. i 90. – szlif 7084. Wreszcie w 1995 roku został opracowany i wprowadzony do seryjnej produkcji przez prasowanie szkła szlif 8247. Prasowane talerze i miseczki zaprojektowała Regina Włodarczyk-Puchała.

Popularność kolekcji Linea sprawia, że jest pomimo upływu lat stale obecna w ofercie Huty Julia i rozbudowywana
o kolejne elementy. Obecnie w jej skład wchodzą kieliszki do wina i szampana, karafki, patery, szklanki, owocarki i talerzyki. Jej uniwersalny charakter sprawia, że komponuje się świetnie zarówno ze stylową, jak i bardziej nowoczesną zastawą. Prosty wzór pozwala także łączyć tę kolekcję z innymi naczyniami kryształowymi o różnorodnych wzorach szlifu.

Najnowsze, tegoroczne wcielenie kolekcji Linea to Linea Kolor – naczynia w głębokich odcieniach rubinu, szmaragdu i topazu. Te modne kolory znakomicie komponują się z prostym wzorem szlifu. Trudno nie zauważyć, że świetnie wpisują się także w klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Kto wie, może kolorowa owocarka lub miseczki będą najlepszym pomysłem na prezent dla fana polskiego designu i kolekcjonera szklanych naczyń?