Lipiec w ogrodzie – jak zadbać o rabaty bylinowe?

Lipiec to zdecydowanie najgorętszy miesiąc w ciągu całego roku. To właśnie wtedy rośliny w naszych ogrodach wymagają szczególnej troski. Należy pamiętać o ich częstym podlewaniu, nawożeniu i ochronie przed szkodnikami. Śmiało można powiedzieć, że latem także nie możemy narzekać na brak zajęć w ogrodzie. Oto prace, jakie powinniśmy wykonać w ogrodzie w lipcu, aby cieszyć się nim do jesieni.

Odchwaszczanie rabat

Rabaty bylinowe to jedne z najpiękniejszych elementów ogrodu. Aby jednak pozostawały atrakcyjne cały sezon, należy je odpowiednio pielęgnować. Do tego zadania należy także lipcowe prace. Jest to szczególnie istotne, gdyż nasze okazy mogą ucierpieć wskutek suszy oraz wzmożonych ataków szkodników. Brak wody i nadmierna ilość chwastów może spowodować u roślin więdnięcie, utratę intensywnej barwy i zahamowanie kwitnienia. Warto pomyśleć także uprzątnięciu przekwitłych już bylin – jeśli są to rośliny cebulowate to pomyśl o ich wykopaniu i wysuszeniu.

Wypełnienie pustych miejsc na rabatach

Po odchwaszczeniu i pracach związanych z oczyszczeniem rabaty często okazuje się, że powstały na niej nieatrakcyjnie wyglądające luki. Te puste miejsca powinno się uzupełnić nowymi gatunkami. Najlepiej postawić na byliny jednoroczne. W okresie letnim bez trudu dostaniesz już w pełni wykształcone rośliny – w lipcu nie ma już czasu na rozmnażanie ich z nasion.

Spulchnianie gleby pod byliny

Niezwykle ważną czynnością w trakcie gorącego lata jest spulchnianie gleby. Czynność tę należy wykonywać dość delikatnie tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej byliny. Takim zabiegiem zapewnimy roślinie właściwe zaopatrzenie w wodę oraz napowietrzenie podłoża. Można także zastosować ściółkę w postaci kory, czy igliwia, która nie tylko sprawdzi się doskonale w roli ograniczenia rozwoju chwastów, ale także zmniejszy wyparowywanie wody z gleby. Warto jednak wiedzieć, że ściółka z iglaków lekko zakwasza glebę.

Odpowiednie nawadnianie i nawożenie bylin

Jak wiadomo poszczególne gatunki bylin mają różne potrzeby zarówno pod względem wodnym, jak i pokarmowym. Trzeba jednak pamiętać, że lipiec to gorący i dość suchy miesiąc. W czasie intensywnych upałów wszystkie byliny na rabatach powinno się nawadniać. Czynność tę najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, dzięki czemu unikniesz ryzyka, jakim jest poparzenie, a niekiedy nawet spalenie roślin. Jeżeli chodzi o nawożenie, to najlepiej jest zastosować je ok. 1-2 razy w ciągu całego lata. Ważną informacją jest to, że byliby kwitnące potrzebują nawozów o zwiększonej dawce fosforu, zaś te z liśćmi ozdobnymi bardziej lubią nawozy z azotem i potasem.

Jak jeszcze dbać o byliny latem?

Dobrym nawykiem jest także profilaktyczne traktowanie bylin preparatami z innych roślin. Zmniejsza to ryzyko ich zachorowania i występowania szkodników. Najbardziej popularne gnojówki to te z pokrzyw, mniszka, cebuli i czosnku. Pamiętaj również o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów – taki zabieg zdecydowanie przedłuży ich kwitnienie.

Odwieź nas też na: