Łódź Design Festival – OD.NOWA 3-8 października 2017

Łódź Design Festival –  idea, ludzie, działanie

Łódź Design Festival to obecnie najważniejsze w Europie Środkowo – Wschodniej wydarzenie związane z projektowaniem o randze międzynarodowej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. Skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują różne wyzwania, mają odwagę projektować i zmieniać otoczenie na lepsze. Bo w designie nie chodzi tylko o to, aby powstało kolejne piękne krzesło…

ŁDF wpisuje się także w strategię Łodzi, która po upadku przemysłu włókienniczego z powodzeniem buduje swoją nową tożsamość w oparciu o przemysły kreatywne. Festiwal odwiedziło w trakcie dotychczasowych edycji ponad 350 000 osób z całego świata. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Miasta Łodzi oraz Mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż.

Nowa ekonomia, nowe media, nowe czasy i wartości.

“Nowość, zdaje się być najważniejszą cechą współczesności. Zakwestionowaliśmy wiele starych prawd i utartych sposobów myślenia. Po raz pierwszy w historii, w wysoko rozwiniętych społeczeństwach najmłodsze pokolenia, żyją w świecie diametralnie innym od tego, w którym dorastali ich rodzice. Niespotykane wcześniej zmiany technologiczne, społeczne i środowiskowe motywują do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań. Na każdym niemal etapie naszego życia stykamy się z nowymi wyzwaniami. Jak będziemy mieszkać, pracować, spędzać czas wolny? W jakich miastach będziemy żyć i jak się po nich przemieszczać? W jakim świecie będziemy się rodzić, dorastać i starzeć. Te pytania postanowiliśmy zadać projektantom, kuratorom i markom, z którymi przygotowujemy tegoroczną edycję Łódź Design Festival.” – tak mówi Michał Piernikowski, Dyrektor Łódź Design Festival

Festiwal powstał w 2007 roku, przyjmując u swoich początków formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Dzięki prowadzonemu od początku dialogowi z odbiorcami, festiwalowy program wzbogacał się o nowe elementy, aż osiągnął obecny kształt, na który składają się m.in.:

Program Główny

serce festiwalu będące zbiorem wystaw kuratorskich tworzonych w odniesieniu do corocznego hasła przewodniego, prezentuje różne spojrzenia na projektowanie.

make me!

konkurs dający początkującym projektantom możliwość zaprezentowania swoich prac. Zorganizowana w ramach festiwalu wystawa pokonkursowa stanowi swoisty obraz poszukiwań tożsamości przez młodych twórców. Na zwycięzcę czeka 20 000 zł!

Edukreacja

strefa dedykowana rodzinom z dziećmi. To miejsce do kreatywnej zabawy i nauki bez względu na wiek, status czy wiedzę

must have

plebiscyt i wystawa koncentrujące się na wyłanianiu i upowszechnianiu najlepszych polskich wdrożeń użytkowych

Open Programme – szansa, by stać się częścią Łódź Design Festival.

Nabór skierowany jest do każdego, a przede wszystkim do instytucji, kuratorów, artystów i projektantów, którzy chcieliby pokazać efekty swojej pracy festiwalowej publiczności.

 To już 11. edycja Łódź Design Festival

Festiwal odbędzie się w dniach 3-8 października a jej hasłem przewodnim jest OD.NOWA. Poprzez wystawy, wykłady, panele dyskusyjne będziemy zastanawiać się nad współczesnym wzornictwem, nad projektowaniem na nowo i od nowa.

Na tegoroczny program ŁDF składają się dwie wystawy główne: New Old – projektowanie dla nas w przyszłości (organizator: Muzeum Designu w Londynie, kuratorzy: Helen Hamlyn, Jeremy Myerson, autorzy prezentowanych projektów: Yves Béhar/fuseproject, Konstantin Grcic, Future Facility, Special Projects, IDEO oraz Priestman Goode), Miejskie marzenia (organizator: Vitra Design Museum, kuratorzy: Ronan i Erwan Bouroullec); a także wystawy towarzyszące: Polish Design Island 2017 (organizator: Stowarzyszenie MiastoHolizm, koorydnator: Sebastian Gojdź, kurator: Agata Kiedrowicz), The Best of Hungary, Mystery Things Museum, AccessAbility.

Na zwiedzających, jak co roku, czekają stałe elementy festiwalu: make me! – konkurs dla młodych projektantów, Edukreacja – strefa dedykowana rodzinom z dziećmi oraz must have – plebiscyt wyłaniający i upowszechniający najlepsze polskie wdrożenia.

 

Więcej informacji na http://www.lodzdesign.com/
Musisz tam być!!!!

Odwieź nas też na: