Urządzanie pokoju dziecięcego to konieczność takiego zorganizowania przestrzeni, gdzie dziecko będzie mogło realizować wszelkie swoje potrzeby z zakresu snu, wypoczynku, zabawy czy edukacji, a jednocześnie cały pokój będzie dla niego bezpieczny. Kluczowym elementem, wokół którego będziemy organizować aranżacje pokoju, jest łóżko dziecięce.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Przede wszystkim łóżko przeznaczone dla dziecka musi być bezpieczne i nie narażać naszego malucha na kontuzje czy mechaniczne uszkodzenia. Cóż to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, że łóżko powinno być pozbawione wszelkich ostrych i wystających krawędzi, które będą niebezpieczne podczas zabawy. O taką krawędź można rozbić głowę lub rozciąć nogę.
Łóżko powinno być też wyprodukowane z dobrej jakości materiałów, które nie są w żaden sposób szkodliwe dla dziecka. Doskonałym wyborem jest tutaj drewno, które jako naturalny materiał nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia, a jednocześnie jest bardzo trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy odkształcenia.
Praktyczny model
Kiedy dokonamy już wyboru samego materiału i upewnimy się, że łóżko jest dla dziecka bezpieczne, to czas przejść do wyboru samego modelu. Doskonałym pomysłem są tutaj łóżka wyposażone w szuflady. Dzieci z natury bowiem są miłośnikami zbieractwa. Od najmłodszych lat gromadzą wokół siebie mnóstwo zabawek, gadżetów i innych, często niepotrzebnych przedmiotów.
Duża szuflada może służyć nam do przechowywania pościeli, koca czy dodatkowych kołder lub właśnie być niewidzialną przechowalnią dla wszelkiego rodzaju drobiazgów, które w innym przypadku będą porozrzucane na podłodze. Wadą takiego modelu łóżka jest jego ciężar i małe możliwości manewrowania nim po pokoju.
Łóżko piętrowa – idealna propozycja
Dobrym wyborem są łóżka piętrowe i na nie uwagę powinni zwrócić zwłaszcza ci rodzice, którzy muszą się zmagać z małą powierzchnią pokoju dziecięcego. Łóżko piętrowe wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie musi być zaprojektowane dla dwójki dzieci. Położone na górze łóżko może mieć pustą przestrzeń na dole, którą w sprawny sposób przyjdzie nam wykorzystać.
Pod łóżkiem możemy na przykład stworzyć przestrzeń do zabawy lub jeśli mamy do czynienia z nieco starszym dzieckiem, postawić tam stolik do nauki czy korzystania z komputera. W ten sposób znaczącą oszczędzimy powierzchnie i zostawimy przestrzeń niezbędną do zabawy czy wstawienia tam innych niezbędnych sprzętów do pokoju dziecka.
Jakie wymiary łóżka wybrać?
Warto też przemyśleć wymiary łóżka dziecięcego. Najmniejsze łóżka dziecięce to modele 100×60 centymetrów, a najczęściej będzie to 140×70 centymetrów. Warto jednak pamiętać, że dziecko szybko rośnie. Nie zaszkodzi więc od razu kupić „dorosłe” łóżko dla dziecka, czyli pełnowymiarowe o wymiarach 180×90 centymetrów.
Dzięki temu mamy pewność, że nie będziemy zmuszeni co roku wydawać dodatkowych środków finansowych na zakup nowego łóżka. Jednak warto zachować w tej materii umiar. Kupowanie dorosłego łóżka czterolatkowi jest pozbawione sensu i wcale nie służy osiągnięciu przez niego komfortu snu czy wypoczynku.
Dziecko będzie się czuło na takim dużym łóżku mało bezpiecznie, a dodatkowo musimy się liczyć z tym, że znacznie ograniczamy tutaj przestrzeń, która mogłaby służyć do zabawy czy dziennej aktywności.