Mech na dachu – zwykłe zabrudzenie czy realne zagrożenie dla dachu?

Dachy pokryte ceramiczną lub cementową dachówką mogą po kilku latach porastać mchami, algami lub innymi porostami. Czy mech jest tylko zwykłym zanieczyszczeniem dachu, czy stanowi zagrożenie dla ich stanu technicznego? W niniejszym artykule odpowiadamy na to pytanie, a także tłumaczymy, w jaki sposób pozbyć się mchu z dachówek.

Mech na dachu – realne zagrożenie dla jakości dachówek

Mech na dachu niestety nie jest jedynie biologicznym zanieczyszczeniem, dlatego w przypadku pojawienia się porostów na dachówkach należy jak najszybciej pomyśleć o ich usunięciu. O ile mech sam w sobie nie stanowi większego zagrożenie, o tyle gromadzi on w sobie wilgoć i naraża przez to dachówki na nieustanny kontakt z nią. Grozi to przenikaniem wilgoci do struktury dachówki, co może skończyć się np. ich rozsadzeniem w przypadku ujemnych temperatur czy przedostawaniu się wody do głębszych warstw poszycia.

Po jakim czasie mech pojawi się na dachu?

Porastanie dachu mchem zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest podłoże – znacznie lepszym i sprzyjającym rozwojowi porostów podłożem są dachówki ceramiczne i cementowe. Na blachodachówkach mech również może się pojawiać jednak po znacznie dłuższym czasie. Innymi czynnikami, które wpływają na to, czy i kiedy mech pojawi się na dachówkach, są:

  • bliskość drzew – soki z drzew tworzą kwaśne środowisko, które sprzyja rozwojowi mchów;
  • wilgoć – wilgoć zawsze jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi porostów czy grzybów;
  • zacienienie – mech najszybciej rozwija się na dachach, które przez większość czasu są zacienione, czyli, np. na dachach znajdujących się pod drzewami lub od strony północnej, gdzie dociera najmniej światła słonecznego.

W zależności od stopnia narażenia na wymienione czynniki, a także od tego czy dachówka została odpowiednio zaimpregnowana, mech może pojawiać się po kilku lub nawet kilkunastu latach. W przypadku każdego dachu okres ten będzie się różnił.

Jak usunąć mech z dachu?

Jedynym naprawdę skutecznym sposobem na pozbycie się mchów i porostów z dachu jest profesjonalne mycie dachów. Firmy, które świadczą tego typu usługi używają specjalistycznych środków o czyszczących o charakterze biobójczym, które nie tylko usuwają zanieczyszczenie i porosty, ale również wnikają w strukturę dachówki i neutralizują zarodniki.

Równie ważna jest profilaktyka

Aby zapobiegać porastaniu dachu mchami i algami, warto regularnie o niego dbać. Najskuteczniejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem jest malowanie dachówki specjalistycznymi farbami ochronnymi oraz jej impregnacja głęboko penetrującymi środkami, które chronią przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV, wahania temperatury, wilgoć czy czynniki biologiczne. Pomalowana i zaimpregnowana dachówka wydłuża swoją żywotność o co najmniej kilka-kilkanaście lat.