Mieszkanie w centrum miasta czy dom na przedmieściu – jaką nieruchomość kupić?

W życiu człowieka zwykle przychodzi taki moment, w którym zaczyna on myśleć o tym, aby osiąść gdzieś na stałe. Bardzo często wiąże się to z zakupem własnej nieruchomości. I tutaj pojawia się pytanie: lepiej kupić dom na przedmieściu czy mieszkanie w centrum miasta? Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego też warto gruntownie przemyśleć odpowiedź.

Gdzie szukać nieruchomości?

Warto zacząć od przejrzenia ogłoszeń dotyczących nieruchomości w lokalizacjach, które są dla nas interesujące. Będąc zorientowanym w ofertach obecnych na rynku, łatwiej sprecyzować swoje oczekiwania. Dokonać analizy ogłoszeń domów i mieszkań wystawionych na sprzedaż można w agencjach nieruchomości oraz na stronach internetowych, takich jak sprzedajemy.pl/nieruchomosci/. Przeglądając oferty warto zwrócić uwagę na stan nieruchomości, ich wiek oraz cenę za metr kwadratowy.

Zalety i wady mieszkania w centrum miasta

Decyzja o zakupie mieszkania w centrum miasta ma bardzo wiele zalet, które docenią zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. Przede wszystkim bliskość różnych instytucji, urzędów, szkół i przedszkoli sprawia, że nie tracimy zbyt wiele czasu na załatwianie najróżniejszych spraw, czy też odprowadzanie oraz odbieranie dzieci po lekcjach. Mieszkanie w mieście to też łatwy dostęp do wydarzeń kulturalnych i rozrywki. Kina, teatry, sale koncertowe, restauracje, kluby – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Niestety centrum miasta to także lokalizacja, w której panuje duży ruch, niejednokrotnie trudno znaleźć miejsce parkingowe, szanse na posiadanie własnego ogródka są znikome. Jeśli przy bloku lub kamienicy znajduje się trawnik lub jakikolwiek pas zieleni, to jest to przestrzeń wspólna wszystkich mieszkańców. Ponadto do mieszkań bardzo często dociera hałas z ulicy, co może być uciążliwe i męczące.

Dom na przedmieściach – wady i zalety

Decydując się na zakup domu poza miastem możemy cieszyć się otwartą przestrzenią, zwykle większym metrażem domu, niż w przypadku mieszkania w mieście oraz ciszą i spokojem. Przy większości domów są przeważnie ogródki, w których można wspaniale spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, zwłaszcza podczas długich, ciepłych letnich dni. Starsze osoby chętnie uprawiają ukochane rośliny, natomiast dzieci mogą się bezpiecznie bawić. Nie sposób wymieć wszystkich zalet wynikających z mieszkania we własnym domu oraz posiadania przydomowego ogrodu, jednak i to rozwiązanie ma swoje wady.

Własna nieruchomość wymaga sporo pracy, trzeba pamiętać o odpowiedniej konserwacji dachu oraz innych elementów domu. Wszelkie naprawy są problemem wyłącznie właścicieli, nie można liczyć na interwencje spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkanie na przedmieściach to również oddalenie się od życia kulturalno-rozrywkowego miasta. Decydując się na tę opcję trzeba również pamiętać o tym, że więcej czasu zajmie załatwianie spraw w urzędach, gdyż trzeba brać pod uwagę dojazd. Może się okazać, że także szkoła czy przedszkole są nieco oddalone.

Mieszkanie w centrum czy dom na przedmieściu – co wybrać?

Decyzję musi podjąć każdy indywidualnie, gdyż wpływ na nią ma aktualna sytuacja życiowa i rodzinna. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie plusy oraz minusy i zadecydować, co naszym zdaniem przeważa. Ważne, aby ostateczna decyzja była podjęta na spokojnie i w zgodzie z własnymi potrzebami i pragnieniami.