Moda na monochromatyzm, czyli czerń i biel

Przy obecnie panującej modzie na monochromatyzm, we wnętrzach często dominują biele i czernie. Przy takim doborze barw, bardzo łatwo o stworzenie zbyt spokojnego wnętrza. Mimo zastosowania kontrastowych kolorów brakuje w nim tego czegoś, co nada charakteru i stylu całej aranżacji.

W poszukiwaniu “tego czegoś”

Monotonię we wnętrzu można przełamać akcentem kolorystycznym, co jest bardzo popularnym i lubianym sposobem. Ciekawą alternatywą są inspiracje optical art. Okres rozkwitu tego nurtu w sztuce przypada na lata 50. i 60. XX wieku. Charakteryzuje się zastosowaniem mocnych kontrastów (zwykle bieli i czerni) oraz grą z ludzkim okiem poprzez zastosowanie złudzeń optycznych.

Współczesne wnętrza w różnym stopniu są inspirowane op-artem. Z powodu jego intensywności, zazwyczaj stosuje się go na ścianie jako tło dla prostych w formie mebli. Na ściany najczęściej kładzie się tapety, czy też fototapety, ze względu na ich relatywnie niski koszt. Koneserzy mają ręcznie malowane murale, tworzone przez artystów.  Można również zauważyć trend na czarno-białe podłogi. Od prostych, kwadratowych kostek, poprzez wymyślne i skomplikowane wzory.

Co odważniejsze osoby, lubiące mocne i wyraziste wnętrza, nie ograniczają się i op-art stosują na całych powierzchniach ścian i podłóg. Najczęściej są to pomieszczenia, w których krócej przebywamy. Należą do nich hole i łazienki, a to właśnie ich zadaniem jest robienie efektu “wow”. Nie zapominając o przestrzeniach użytku publicznego — kawiarnie, restauracje i oczywiście muzea.


Osobiście uwielbiam sztukę op-artu we wnętrzach. Jednakże ze względu na zamiłowanie do subtelnych i minimalistycznych wnętrz, we własnej przestrzeni zastosowałabym jedynie dodatki w tym stylu. Nie są tak agresywne i dominujące, a mimo to nadają przestrzeni interesującego charakteru.

Więcej przykładów sztuki op-art wykorzystanej we wnętrzach znajdziecie tutaj.

Podążacie za modą czy lubicie bardziej stonowane wnętrza? Op-art jest “tym czymś” czego szukacie? Zapraszamy do dyskusji.

 

 

Teraz i Ty możesz tworzyć decodom.pl + dodaj artykuł