Modne modele garaży blaszanych na 2021

Grey rebuilt motorcycle motorbike cafe-racer in front of rolled gates of garage

Czy istnieje pojęcie mody w zakresie wyglądu garaży blaszanych? Choć to być może nie jest tak oczywiste jak w przypadku odzieży, to istnieje moda w dziedzinie garaży i dotyczy to również garaży blaszanych. Tak, tak, nawet garaż blaszak może mieć nowoczesny design i wpisywać się w nowinki modowe, które często są proponowane klientom i wybierane przez projektantów bądź architektów. Każdy producent garaży tego typu doskonale o tym wie, dlatego chcąc wpisać się w najnowsze trendy, proponuje swoim klientom wyroby najwyższej jakości dopasowane do pojawiających się co roku trendów w kategorii Dom i Ogród, gdyż konstrukcja taka powinna doskonale wpasować się w otoczenie każdego domu i otaczającego go ogrodu. Jakie są więc tegoroczne zalecenia i kierunki modowe w projektowaniu garażu blaszanego? Poznaj najważniejsze, by wpisać się w najnowsze trendy na 2021 rok!

Garaż blaszany – czyli jaki

Już dawno skończyły się czasy, w których garaż blaszany kojarzył się tylko z mało estetyczną konstrukcją z blachy ocynkowanej, która w żaden sposób nie pasowała do otoczenia. Blaszaki najczęściej kojarzone były z ciągiem miejsc parkingowych na skraju miasta.

Na szczęście ten trend już dawno minął. Owszem typowe blaszaki z blachy trapezowej nadal funkcjonują, ale do naszych ogrodów weszły już na stałe garaże blaszane o bardzo estetycznym wyglądzie, które doskonale wpisują się w otoczenie każdego domu. Estetyczny wygląd jest ważny, ale najpierw przyjrzyjmy się funkcjom, jakie taki garaż ma spełniać.

Funkcjonalny garaż – na co zwrócić uwagę

Garaż blaszany jest miejscem, które przeznaczone jest głównie do przechowywania samochodu. To jego jedna z funkcji, gdyż możemy przechowywać zarówno nasz samochód jak i rowery, meble, sprzęt ogrodowy, sportowy – czyli może również pełnić funkcję składzika. Konstrukcja blaszana świetnie sprawdzi się również jako kojec dla psów, drobiu, lub po prostu jako wiata czy nawet hala – jednym słowem blaszane konstrukcje są przeznaczone do zadań specjalnych.

Do każdej z wyżej wymienionych funkcji konstrukcje mogą się nieco różnić – oto elementy, na które bez względu na przeznaczenie musimy zwrócić uwagę.

  • Odpowiednie miejsce – wybierzmy pod blaszany garaż odpowiednie miejsce, które jest łatwo dostępne i funkcjonalne. Jeśli garażujemy tam samochód, niech będzie to dostępne komunikacyjnie miejsce, jeśli to składzik na narzędzia, to niech to będzie lokalizacja z łatwym i szerokim dostępem, w miarę blisko budynku, jeśli to będzie kojec dla zwierząt, to niech to będzie miejsce, które nie będzie kolidować np. z sąsiednimi posesjami, z dala od tarasów wypoczynkowych. A jeśli będzie to miejscem wypoczynku w postaci wiaty z grillem, to niech to będzie w takim otoczeniu, które zapewni komfort i relaks, szczególnie w otoczeniu zieleni.
  • Solidna podbudowa – żeby blaszana konstrukcja stała stabilnie i bezpiecznie, należy równie solidnie przygotować odpowiednie podłoże – i tu również w zależności od przeznaczenia należy przygotować odpowiednie podłoże na którym stanie. Mamy kilka możliwości, gdyż może to być podbudowa żwirowa, może to być posadzka z płyt chodnikowych, kostki brukowej lub wylana posadzka betonowa. Pamiętajmy, by konstrukcje stalowe z profili zamkniętych były przytwierdzone do stóp betonowych- tylko dzięki temu działanie warunków atmosferycznych typu ulewy, wichury nie będzie dla niego straszne. Najlepiej, jak montaż zlecimy wyspecjalizowanej firmie.
  • Sposób otwierania – zastanówmy się, w jaki sposób będzie otwierać się nasz garaż czy składzik. I tu mamy kilka możliwości, wszystko oczywiście zależne od przeznaczenia. I tak – może posiadać dwoje drzwi otwieranych na boki, lub jedne otwierane w na bok, może posiadać bramę uchylną do góry. Dodatkowym udogodnieniem może być możliwość zamontowania napędu, dzięki któremu nie będziemy musieli otwierać za każdym razem bramy kluczem, lecz drzwi, brama sama się otworzy.
  • Okna, dodatkowe drzwi, dach – każdy garaż blaszak może dla naszej wygody posiadać okna, które wprowadzą nieco światła do wnętrza – okna zarówno w ścianach jak i w dachu – nasza kreatywność będzie tu niezbędna. Prócz dużych drzwi, podnoszonej bramy może posiadać dodatkowe boczne drzwi, które ułatwią nam komfort korzystania w przypadku, gdy garaż posiada np. dwa stanowiska na auta, lub pełni jednocześnie funkcję garażu i składzika na narzędzia. Dach dopasujmy do dachu domu, (jedno czy dwuspadowy), lub jeśli dach garażu jest pokryty blachą trapezową, to niech ma kolor blachy lub dachówki budynku mieszkalnego.
  • Garaż blaszany ciepły czy zimny – przed zakupem garażu zastanówmy się, czy chcemy, by był on ocieplony czy nie – każdy producent przewiduje taką ewentualność i przy zakupie należy o tym koniecznie wspomnieć.
  • Dodatki – w każdym garażu mogą znaleźć się dodatkowe schowki, przegrody, półki, oświetlenie, które podniosą komfort użytkowania i korzystania z niego
    z zachowaniem porządku wewnątrz.

Nowoczesny design blaszanego garażu

Czas na najprzyjemniejszy etap, czyli wygląd naszego garażu. Jak wspomnieliśmy na samym początku, nie musi on odstraszać swoją surowością, jeśli zależy nam na jego wyglądzie. Na co więc zwrócić uwagę -oto najważniejsze składniki modnego garażu i nowe trendy.

Blaszany garaż musi pasować do otoczenia – co to znaczy?

  • Bierzemy w tym wypadku pod uwagę wygląd budynku mieszkalnego oraz otoczenie, czyli ogród.
  • Kolor – jeśli budynek posiada elementy drewniane na elewacji, to wybierzmy garaż w kolorze drewna, które może posiadać słoje imitujące drewno lub bez – tu każdy producent garaży wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom proponując wybór koloru blachy z palety RAL – to przeogromny wybór. Mamy też do wyboru kolor błyszczący lub matowy z różnymi strukturami – drewna, piasku, stali lub gładki. Coraz częściej spotyka się nietypowe kolory jak czerwień, niebieski, czarny, żółty – łammy stereotypy, gdyż są to najnowsze trendy – bądźmy kreatywni!
  • Przetłoczenia – każda blacha, z której wykonany jest garaż, posiada tzw. przetłoczenia, które mogą być pionowe lub poziome. To nie wszystko – blacha może mieć przetłoczenia wąskie lub szerokie, które w ostatnich czasach bardzo zyskały na popularności.
  • Styl – w zależności od stylu budynku, styl i wygląd garażu powinien być taki sam – możliwości aranżacyjne są duże. Jeśli budynek jest nowoczesny, surowy, to dopasujmy też do niego garaże, bramy garażowe – np. garaż i brama może mieć kolor szary, antracytowy ( tak bardzo modny w ostatnich latach) ze strukturą gładką lub satynową z poprzecznymi przetłoczeniami -podobnymi, jakie występują np. na drzwiach wejściowych do domu. Jeśli dom jest klasyczny, świetnie sprawdzi się blacha w kolorze drewna. Możemy też pomieszać oba style – zastosujmy np. antracytowy kolor metalowej konstrukcji a resztę w kolorze drewna – – lub na odwrót.
  • Dodatki – jeśli w naszym budynku posiadamy okna drewniane, to okna w garażu też takie powinny być, lub w podobnym kolorze. Dach domu powinien być w takim kolorze jak w garażu, okucia w postaci klamek, zawiasów też dopasujmy do tych, które mamy np. w drzwiach wejściowych do domu.

Podsumowanie

Idealny garaż to taki, który w pełni spełnia nasze oczekiwania. Powinien być komfortowy, bezpieczny dla przechowywanych tam samochodów lub innych przedmiotów czy zwierząt, estetyczny, przyciągający wzrok.

Zadbajmy przy zakupie, by spełniał wszystkie niezbędne funkcje i był zgodny z naszymi oczekiwaniami – przedstawmy je sprawdzonemu, doświadczonemu producentowi, by mieć pewność, że otrzymamy produkt najwyższej jakości.

Ze swojej strony przygotujmy dla niego miejsce, w którym spełni te funkcje, otoczmy je roślinnością, która wtopi go w nasze otoczenie, a będzie nam służył i cieszył przez długie lata.