Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie?

Systemy rynnowe to jedne z najważniejszych elementów budynku. Dzięki nim możliwe jest prawidłowe odprowadzanie wody roztopowej i opadowej z dachu. Aby jednak mogły należycie pełnić swoją funkcję, a tym samym chronić dach i elewację budynku przed uszkodzeniami, powinny być odpowiednio zamontowane. W tym artykule właśnie omówimy, jak zrobić to prawidłowo. Zachęcamy do lektury.

Dlaczego montaż rynien jest tak ważny?

Gwarancją niezawodnego działania systemu rynnowego jest jego prawidłowy montaż. Na wyżej wspomniane składają się rozmaite akcesoria, które wspomagają efektywne odprowadzanie wody z dachu. W związku z tym faktem tak ważnym jest, aby poszczególne elementy były zamontowane w sposób prawidłowy, gdyż to właśnie one składają się na pracę całego systemu i wpływają na jego wydajność. Osoby, które decydują się na to, aby samodzielnie zamontować rynny, powinny szczegółowo zapoznać się z instrukcją ich producenta i skrupulatnie zadbać o wszelkie, zawarte w niej elementy.

Jakie są dostępne rodzaje rynien?

Mówiąc o rodzaju rynien, przede wszystkim można podzielić je ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Na rynku dostępny jest ich duży wybór, w związku z czym, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy dokładnie zweryfikować czy będą one odpowiadały wymogom stawianym przez budynek, na którym będą montowane. W sklepach możemy kupić między innymi rynny metalowe wykonane ze stali, miedzi, aluminium czy tytan-cynku. Równie popularne są te z PCV. Wyżej wymienione różnią się właściwościami, które warto poznać przed dokonaniem zakupu konkretnego wariantu.

Jak dobrze zamontować system rynnowy?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać w przypadku montowania systemu rynnowego, jest jego dobór. Niezwykle ważnym jest, aby uwzględnić w tej kwestii powierzchnię dachu, która będzie przez system obsługiwana. To pozwoli na zakup wydajnego systemu. Kolejna ważna kwestia to montaż haków do rynien. Powinny być one umieszczone z zachowaniem odpowiedniego spadku o prawidłowym rozstawie i zagęszczeniu. Montując rynny dachowe musimy również pamiętać o uwzględnieniu 5-centymetrowych szczelin dylatacyjnych na połączeniach rynien. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwolą one na skompensowanie wydłużania i skracania ich elementów, do których dochodzi pod wpływem zmian temperatury. Jeżeli dach naszego domu jest wielospadowy lub kopertowy, powinniśmy pamiętać także o zamontowaniu narożników. Podczas instalowania systemu rynnowego nie możemy pominąć również rur spustowych.

Gdzie kupić poszczególne elementy systemów rynnowych?

Poszczególne elementy systemów rynnowych możemy kupić tak naprawdę w każdym sklepie z artykułami do budowy i remontu domu. Jednym z godnych polecenia miejsc, gdzie znajdziemy wszystko to, czego szukamy jest strefabudowy.com.pl. Duża dostępność wysokiej jakości artykułów sprawia, że odwiedzając ten sklep internetowy znajdziemy najlepsze możliwe rozwiązania dla swojego domu. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem sklepu i dokonania w nim zakupów.