Zagraniczni turyści zwiedzający polskie miasta są zgodni, że należą one do najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc na mapie Europy. Zabytkowe kamienice czy pozostałości po wiekowych obiektach urzekają swoim niepowtarzalnym klimatem, jednak nie tylko bogata historia składa się na krajobraz polskich miast. Ten nieustannie zyskuje na atrakcyjności dzięki zręcznemu połączeniu klasyki z nowoczesnością. Dzieje się tak za sprawą murali artystycznych, które powszechnie uznawane są za stały element polskiej przestrzeni miejskiej.
Murale artystyczne – historia w pigułce
Każdy słyszał o muralach, jednak nie każdy jest w pełni świadomy idei, jaka się za nimi kryje. Murale artystyczne to rodzaj wielkoformatowych malunków powstających na ścianach budynków, których kolebką jest Meksyk. To właśnie tam w pierwszej połowie XX wieku zapoczątkowano ozdabianie budynków urzędowych artystycznymi grafikami. Moda na murale dotarła również do Polski, ale dużo wcześniej niż by mogło się wydawać.
Pierwsze polskie murale pojawiały się już za czasów PRL-u, jednak nie miały wiele wspólnego z nowoczesną formą street artu. Polskie murale sprzed kilkudziesięciu lat spełniały głównie funkcję reklamową, jednak już w latach 90. tendencja zaczęła się nieco odwracać. Od kilkunastu lat możemy zaobserwować prężny rozwój rodzimej sztuki ulicznej, której ogromny potencjał marketingowy wykorzystują nie tylko największe marki komercyjne, ale również instytucje publiczne czy fundacje charytatywne.
Murale – dzieła sztuki w nowoczesnej formie
W czym tkwi fenomen murali artystycznych coraz liczniej pojawiających się na ulicach polskich miast? Można podejrzewać, że nieustannie rosnąca popularność wielkoformatowych grafik to zasługa ich nieoczywistego charakteru, który budzi w odbiorach szereg pozytywnych emocji. Nowoczesne murale stanowią bowiem wyraz sztuki współczesnej, która ma szansę zakorzenić się w powszechnej świadomości przechodniów dzięki niezwykle przystępnej formie, która jednocześnie skłania do myślenia.
Murale artystyczne – obrazy z duszą
Współczesny street art urzeka swoją niekonwencjonalnością, która pomimo swojej unikalności potrafi jednak trafić do szerokiego grona odbiorców. Jednak aby tak się stało, murale powinni tworzyć ludzie z pasją, którzy wkładają całą swoją duszę i serce w realizację ciekawych projektów. Artyści zasilający szeregi warszawskiej agencji Good Looking Studio mogą pochwalić się nie tylko znajomością najnowocześniejszych technik malarskich, ale przede wszystkim niespotykaną kreatywnością i profesjonalizmem.
Good Looking Studio realizuje najrozmaitsze kampanie reklamowe i społeczne, ale również zlecenia dla klientów indywidualnych, a to wszystko dzięki elastycznemu spojrzeniu na design art. Ogromną siłą warszawskiej agencji GLS jest indywidualne podejście do każdego przedsięwzięcia – każdy malowany ręcznie mural to oryginalna koncepcja kreatywnych artystów uważnie wsłuchujących się w potrzeby klienta.
Murale reklamowe – nowy trend w marketingu
Murale mogą nie tylko ubarwiać i urozmaicać krajobraz urbanistyczny, ale również zastępować tradycyjne formy reklamy outdoorowej. W większych miastach nie sposób nie zauważyć wszechobecnych bilboardów czy plandek reklamowych, które nie zawsze można nazwać w pełni estetycznymi, w przeciwieństwie do murali reklamowych. Mural jako nowoczesna reklama outodoorowa to skuteczny sposób na wzmocnienie przekazu wizualnego, który zapada w pamięć.