Posiadacie w domu lub mieszkaniu narzuty na łóżko? Z pewnością zainteresuje was zatem jak odpowiednio o nie zadbać aby cały czas pięknie się prezentowały.
Nowa narzuta na łóżko z pewnością bardzo ładnie się prezentuje, ale z biegiem czasu traci swoje pierwotne piękno. Tym bardziej jeśli została wykonana ze słabej jakości materiału. Można jednak uniknąć szybkiego zużycia się narzuty, odpowiednio o nią dbając. Znaczenie ma zarówno prawidłowe pranie, jak i prasowanie.
Pielęgnacja narzuty dostosowana do rodzaju materiału
Czysta, uprasowana i o unikalnym designie – taka narzuta na łóżku prezentuje się najlepiej. Utrzymanie jej w czystości to kwestia priorytetowa, aby była zarówno praktyczna, jak i estetyczna. Zadaniem narzuty jest chronienie łóżka przed najróżniejszymi zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Wymaga ona regularnej pielęgnacji, jeśli nie ma skończyć w niedługim czasie w przysłowiowych śmieciach. Wybór metody czyszczenia powinien opierać się na tym, z jakiego materiału została wykonana narzuta. Niektóre tkaniny nie mogą być prane w wyższych temperaturach, co jest dla nich wręcz destruktywne. Nawet to, w jaki sposób pierzemy narzutę, ma wpływ na jej wygląd. W przypadku prania z wypełnionym po brzegi bębnem, trzeba liczyć się ze zmechaceniem materiału. Nie mówiąc już o problematycznych zagnieceniach, które trudno jest wyprasować. Powinno się wybierać delikatny program piorący, unikając dużej ilości obrotów na minutę. Na uwadze trzeba mieć także zalecenia producenta narzuty – na metce znajdują się informacje dotyczące tego, w jakiej temperaturze powinno się prać dane okrycie.
W przypadku satynowych narzut i tych wykonanych z lnu rekomendowanym wyborem jest program stworzony z myślą o delikatnych tkaninach – temperatura prania ma wówczas niewiele ponad 40 st. C albo i mniej. Jeśli chodzi o narzuty pikowane, to temperatura powinna być jeszcze niższa – do 30 st. C. Kolejną kwestią jest to, aby po wypraniu narzuta została od razu wyjęta z bębna pralki, wytrzepana i powieszona na suszarce. Śmiało można wywiesić ją na zewnątrz.
Pamiętaj o wyprasowaniu narzuty na łóżko
Wbrew pozorom narzuty także powinny być prasowane, z wyjątkiem tych satynowych, które zwykle po wypraniu i wysuszaniu nie wymagają użycia żelazka. Najlepszą opcją jest prasowanie parowe, szczególnie jeśli nakrycie jest wykonane z wymagających tkanin. Warto mieć na uwadze to, że lniane narzuty powinny być prasowane jeszcze wilgotne, w jak najwyższej temperaturze. Z kolei te pikowane w temperaturze do 110 st. C, a satynowe i bawełniane w temperaturze do 150 st. C.