O czym należy pamiętać kupując nieruchomość?

Kupno domu to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jakie podejmiemy w naszym życiu. Aby całość procesu przebiegła bezproblemowo, konieczna jest świadomość kilku istotnych kwestii. Te przedstawimy w niniejszym artykule, zatem zapraszamy do lektury!

Skorzystaj z zaufanego biura nieruchomości

Wszyscy wiemy, że pośrednicy otrzymują obniżkę ceny sprzedaży domu, co sprawia, że niektórzy kupujący niechętnie korzystają z nich usług: uważają bowiem, że podnosi to całkowity ostateczny koszt. Należy jednak pamiętać, że prowizję płaci sprzedawca, a nie kupujący. Zaufane biuro nieruchomościzarówno chroni interes nabywcy, jak i bezpiecznie przeprowadza go przez cały proces zakupu – od negocjacji ceny po nawigację w zakresie inspekcji domu.

Pamiętaj, że zakup domu wiąże się z umową

Kiedy kupujesz dom, musisz podpisać stosowne papiery. Wiele z nich – które w rzeczywistości są umowami – wygląda jak „standardowe” umowy kupna domu bez miejsca na negocjacje. To nieprawda. Kontrakty w swoim założeniu mają być negocjowane. Jeśli potrzebujesz więcej czasu na przegląd preferowanego domostwa lub chcesz dokonać zakupu pod warunkiem zatwierdzenia kredytu hipotecznego, jak najbardziej jest to możliwe. Tutaj może pomóc właśnie doświadczony pośrednik w obrocie nieruchomościami.

Pomyśl o zaangażowaniu

Mowa tu nie tylko o twojej hipotece. Kiedy bierzesz ślub, prawo w inny sposób traktuje twoje aktywa. Te same zasady niekoniecznie obowiązują, gdy nie jesteś już w związku małżeńskim. Oznacza to, że kluczowe jest myślenie długofalowe. Kiedy kupujesz dom ze swoją drugą połówką, która nie jest twoim współmałżonkiem, upewnij się, że masz plan wyjścia, jeśli sprawy nie potoczą się tak, jak to sobie wyobrażasz. Dobrym pomysłem jest zawarcie umowy dotyczącej tytułu własności, spłaty kredytu hipotecznego i odpowiedzialności, napraw i tym podobnych: najlepiej uzyskać to na piśmie.

Rozsądny aranż

Często jest tak, że nawet w Twoim wymarzonym domu jest to jedno pomieszczenie, które już na wstępnie chcesz przearanżować. Owszem, naprawa problemów kosmetycznych (trochę farby lub tapety) jest dość tania, ale wprowadzanie zaawansowanych zmian w kuchniach, czy łazienkach może być kosztowne. Ludzie zwykle skupiają się na kosztach szafek, urządzeń i lad, ale czasami zapominają o kosztach pracy, które mogą się podwoić, a nawet potroić. Nie oznacza to, że powinieneś zrezygnować z domu, który wymaga znacznej naprawy, ale powinieneś wziąć pod uwagę te koszty przy ustalaniu, czy możesz sobie pozwolić na zakup.

Podsumowanie

Jak wspominaliśmy, kupno domu to zakup o wysokim stopniu zaawansowania i proces, który jest w zasadzie niemożliwy do zrealizowania z dnia na dzień. Wymaga bowiem sporo pracy i cierpliwości, co więcej dochodzi tu ewentualna kwestia nieznajomości pewnych mechanizmów dotyczących samej branży. Dlatego kluczowa zdaje się pomoc profesjonalistów z doświadczonego biura nieruchomości, aby całość przebiegła bez żadnego problemu i z poszanowaniem portfela klienta.