O czym nie możesz zapomnieć projektując garaż?

Garaż to ważna przestrzeń, zwłaszcza dla ludzi posiadających samochody. Zanim zaczniesz ją urządzać, zastanów się, czego w niej potrzebujesz i porządnie ją zaprojektuj! Zastanawiasz się jak to zrobić, by o niczym nie zapomnieć? Oto nasze wskazówki:

Haki na ścianach

Jako że garaż będzie służył ci przede wszystkim do przechowywania różnych rzeczy, zadbaj o to, by mieć je gdzie przechowywać! Samochód to jedno, on wiele nie wymaga – ot, kawałka podłogi z dobrym odprowadzeniem wody, względnie stałej temperatury nie spadającej poniżej pewnej granicy i dachu nad… dachem. Jednak w garażu można trzymać również inne rzeczy – choćby opony sezonowe w sezonie, w którym nie są używane. Warto więc zaplanować w garażu przestrzeń na stojak lub haki na opony – metoda przechowywania opon zależeć będzie od tego, czy wymieniamy tylko opony, czy opony z felgami. Te drugie można zawiesić na hakach lub ułożyć poziomo, te pierwsze – ułożyć na stojaku lub pionowo na ziemi. Podobnie z rowerem – może stać na ziemi, zwłaszcza jeśli często z niego korzystamy, jednak w okresach dłuższego nie ruszania lepiej zawiesić go na hakach – dzięki temu opony nie będą się odkształcały pod wpływem ciężaru samego roweru. Na inne rzeczy, które chcemy składować w garażu, warto przygotować szafy i szafki – zarówno duże i przestronne, jak i małe z szufladami, by móc łatwo utrzymać w nich porządek.

Kącik majsterkowicza

Skoro już projektujesz garaż, możesz nieco zaszaleć i wydzielić specjalną przestrzeń dedykowaną majsterkowaniu. Nawet jeśli do tej pory nie pasjonowałeś się naprawianiem przedmiotów codziennego użytku ani budowaniem małych automatów czy karmników dla ptaków, powinieneś zastanowić się, czy stół roboczy nie będzie dobrym dodatkiem do twojego garażu. Umieszczając go w swoim domu zapewnisz sobie przestrzeń, w której swobodnie będziesz mógł sięgnąć po młotek i gwoździe, a także lutownicę czy pistolet na klej. Nie musisz mieć wykształcenia technicznego – wiele projektów DIY (ang. do it yourself, zrób to sam) można wykonać przy pomocy narzędzi plastycznych. Niezależnie więc od tego, czy chcesz budować małe roboty ze starych zegarków, czy ładne świeczniki ozdabiane techniką decoupage, przyda ci się przestrzeń warsztatowa – a gdzie lepiej ją zaaranżować niż w garażu?

Zostaw trochę przestrzeni!

Kiedy wpadniesz w wir projektowania trudno przestać. Jednak bardzo ważne, by wyłapać ten odpowiedni moment, zanim plan garażu stanie się wypchany po brzegi, a sam garaż zaaranżowany co do centymetra. Nie można przecież zapomnieć, że główną funkcją garażu jest przechowywanie w nim samochodu – należy więc zostawić przestrzeń na auto, a także odpowiednio dużo miejsca, by móc do niego swobodnie wsiąść. Głupio by było zamówić półki garażowe na wymiar, a potem nie móc ich umieścić w odpowiednim miejscu, ponieważ blokują drzwi zaparkowanego auta, nieprawdaż? Weź też pod uwagę, że nawet najbardziej doświadczony kierowca nie zaparkuje zawsze w ten sam sposób i dokładnie w tym samym miejscu. Żeby więc nie obawiać się zarysowania auta przy każdym wjeździe i wyjeździe, a także po to, by móc swobodnie wsiadać i wysiadać z samochodu, zostaw sporo przestrzeni na ten cel na środku garażu.