O kolorach we wnętrzach, intensywna zieleń

W tym sezonie popularność zyskały mocne i intensywne zielenie. Pełna energii trawiasta zieleń coraz częściej przewija się w aranżacji wnętrz na ścianach, tapicerce i mniejszych dodatkach. Na pierwszy rzut oka kolor ten wydaje się nienaturalny i sztuczny, żeby nie napisać plastikowy. A przecież intensywna zieleń we wnętrzach to nie jest wymysł współczesnych projektantów.

Zieleń tego typu stosowano już w epoce neoklasycyzmu, w wersji intensywnej jak i lekko rozbielonej, pastelowej. Najczęściej pojawiała się na ścianach, a także ozdobnych tkaninach. Często można ją również znaleźć na rustykalnych meblach w Irlandii i Francji. W efekcie ten mocny i wiosenny kolor świetnie sprawdza się nie tylko w tych współczesnych, proponowanych przez projektantów aranżacjach, ale także w klasycznych i eleganckich.

Jak używać intensywną zieleń w klasycznych projektach?

Jeżeli pragniesz uzyskać eleganckie wnętrze z trawiastą zielenią w roli głównej połącz ją z neutralnymi i klasycznymi kolorami takimi jak przybrudzone biele, beże i kremy. Warto przełamać zieleń i dodać akcenty kolorystyczne w postaci czerwieni i bordo. Złoto doda nutę elegancji i przepychu do całej aranżacji.

Zieleń w dużej ilości, w lekko pastelowej wersji, warto mieć na ścianach, pomalować je, położyć tapetę lub zawiesić piękne zasłony do samej ziemi. Zamiast gładkich tkanin warto poszukać subtelnych roślinnych ornamentów i wzorów. Złote dodatki to przede wszystkim ramy obrazów, lampy, czy też jeden wyjątkowy i niepowtarzalny fotel. Pięknie wyglądają również tkaniny i tapety ze złotymi ornamentami.

Rustykalna zieleń

Jeżeli nie przepadasz za przepychem złota, można pójść w stronę rustykalną. Zieleń zastosuj na meblach z przecierką, czy też w wersji patynowanej. Łącz je również z ciepłymi kolorami, np. kremami, ale takżę z ciemnym, postarzonym drewnem i cegłą.

Intensywna zieleń, a współczesne projekty

Wbrew pozorom współczesne projekty czerpią sporo z klasycznego wzornictwa. Różnią się za to proporcją używania zieleni oraz raczej chłodniejszymi połączeniami kolorystycznymi. Intensywna zieleń we współczesnych aranżacjach rzadko króluje na dużych powierzchniach. Jak już decydujemy się na malowanie ścian, to raczej jest to jedna w danym pomieszczeniu. Ciężko spotkać ją w wersji rozbielonej. Natomiast zieleń chętnie jest łączona z bielami, chłodnymi szarościami, czernią, a nawet intensywnym niebieskim. Aby wizualnie ocieplić wnętrze warto zastosować elementy z jasnego drewna w postaci mebli i dodatków do wnętrz.

Do salonu można włożyć piękną intensywnie zieloną kanapę lub fotele. W kuchni przestrzeń ożywią soczysto zielone dodatki, miski, kubki i inne akcesoria. Tkaniny na poduchach lub zasłonach również wprowadzą przytulny i pełen pozytywnej energii klimat. Intensywną zieleń coraz częściej łączy się we wnętrzach z obrazami i grafikami o motywach roślinnych.Wprowadzenie intensywnej zieleni do wnętrza niekoniecznie jest trudne. Wystarczy znaleźć dodatki, których teraz jest całkiem dużo ze względu na trend. Warto odważnie łączyć kolory, ale również style komponując eklektyczne wnętrza. Dla osób pragnących stworzyć coś samodzielnie polecamy np. pomalowanie mebla lub szycie poduch.

Po więcej zielonych inspiracji we wnętrzach zapraszamy na tablicę pinterest.  Znajdziesz tam dużo zdjęć z gotowymi stylizacjami oraz malowanymi meblami.

Marta Stary, pracownia PatyNowy