Odkurzacz centralny – nowoczesne i zdrowe rozwiązanie

Dbanie o czystość w domu bywa pracochłonnym i uciążliwym zajęciem. Praktycznym i pomocnym rozwiązaniem może być zainstalowanie centralnego odkurzania. Jeszcze kilka lat temu rozwiązanie to stosowane było tylko w biurowcach czy pomieszczeniach przemysłowych. Obecnie odkurzacze centralne stanowią alternatywę dla tradycyjnych modeli i stosowane są również w domach jednorodzinnych, a nawet mieszkaniach. Jak zatem działa odkurzacz centralny i jakie są jego zalety?

Jak działa odkurzacz centralny?

System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej (która montowana jest w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy, kotłowni lub garażu, ewentualnie na balkonie lub w łazience), sieci przewodów (ukrytych w ścianach) oraz gniazdek ssawnych (które zamontowane są w ścianach mieszkania). Podczas sprzątania, z wykorzystaniem odkurzacza centralnego, używa się zestawu do sprzątania, czyli giętkiego węża o długości dochodzącej nawet do 15 metrów.

System centralnego odkurzania może być wzbogacony o dodatkowe akcesoria, takie jak szufelka automatyczna (podmiotka). To praktyczne rozwiązanie przydaje się zwłaszcza do sprzątania drobnych zabrudzeń, np. w kuchni do sprzątania okruchów czy też w korytarzu do usuwania piasku przeniesionego na butach. Podmiotka doskonale poradzi sobie również z sierścią zwierząt.

Centralne odkurzanie – zalety

Wykorzystując do sprzątania odkurzacz centralny, całkowicie wyeliminowuje się z cyrkulacji użyte zassane powietrze. W tradycyjnych modelach odkurzaczy, zassane i przechodzące przez worek z kurzem bądź filtr powietrze, jest z powrotem wydmuchiwane w pomieszczeniu sprzątanym. Zaś w odkurzaczu centralnym zassane i zanieczyszczone powietrze jest, przy użyciu systemu przewodów, wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Tak więc powietrze w takim pomieszczeniu jest czyste i pozbawione kurzu oraz alergenów. A zatem, jest to idealny odkurzacz dla alergików.

Jednostka centralna takiego odkurzacza ma duży metalowy zbiornik na śmieci. Nie ma zatem potrzeby stosowania w nim worków. Wybór centralnego odkurzacza jest też rozwiązaniem ekologicznym.

Dodatkowo odkurzacz centralny pracuje bezgłośnie, nie powodując hałasu, ponieważ jego jednostek centralna ulokowana jest najczęściej poza częścią mieszkalną.

Docenią go także osoby, które nie powinny się schylać i dźwigać ciężarów. Zamiast przenosić z miejsca na miejsce tradycyjny, ciężki odkurzacz, używa się jedynie lekkiego węża. Bez problemu można go podpiąć do gniazdek ssących, zamontowanych w różnych pomieszczeniach. Długość takiego węża i ilość gniazdek jest kwestią indywidualną, najczęściej uzależnioną od wielkości budynku, rozkładu pomieszczeń i ilości kondygnacji.

Sprzątnie przy użyciu odkurzacza centralnego jest również bezpieczne. Tuż za otworem gniazdka ssącego znajduje się kolanko, które skutecznie blokuje możliwość dostania się do przewodów większych, niepożądanych przedmiotów.

Odkurzacz centralny jest wyjątkowo praktycznym urządzeniem, zapewniającym unikalną czystość w naszym domu oraz większy komfort podczas sprzątania.