Ogrodzenia panelowe 2d czy 3d? Czym się różnią i które z nich wybrać?

Budowa ogrodzenia to zawsze duże wyzwanie finansowe i logistyczne. Najpierw trzeba zgromadzić odpowiednie środki, wybrać ogrodzenie i wreszcie wynająć ekipę do jego wykonania. To właśnie z tych powodów ogrodzenia panelowe cieszą się coraz większą popularnością. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, uniwersalny charakter oraz łatwy montaż, który można wykonać samodzielnie.

Co to są ogrodzenia panelowe?

Panele ogrodzeniowe z powodzeniem zastąpiły tradycyjną siatkę ogrodzeniową. Przede wszystkim są od niej bardziej estetyczne, a przede wszystkim bardziej trwałe.

Ogrodzenie panelowe składa się z pojedynczych segmentów wykonanych z prętów stalowych ocynkowanych ogniowo i pomalowanych metodą proszkową. Takie zabezpieczenia sprawiają, że elementy odporne są na działanie czynników atmosferycznych i nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.

Standardowa szerokość paneli wynosi 2500 mm, natomiast wysokość bywa różna ( w zależności od producenta) i waha się od 600 mm do 2500 mm. Zawsze jednak można zamówić panele na wymiar, jednak czas ich wykonania i realizacji zmówienia jest dłuższy i może wynosić nawet cztery tygodnie.

Montaż ogrodzenia panelowego jest stosunkowo prosty, ponieważ zdecydowane większość producentów oferuje przęsła w komplecie, czyli w cenie zawarte są także:

– słupki,
– obejmy,
– śruby mocujące,
– daszek.

Warto więc przed wybraniem konkretnego ogrodzenia sprawdzić, co oferuje producent w cenie jednego metra bieżącego. Jest to ważne ze względu na całkowity koszt ogrodzenia. Jedni producenci w cenie 1 mb oferują tylko sam panel, za dodatkowe akcesoria trzeba dodatkowo zapłacić.

Konkurencja na rynku ogrodzeń panelowych jest bardzo duża, z tego powodu niektórzy z nich w ramach ceny za 1 mb dodatkowo oferują prefabrykaty betonowe do osadzenia słupków i wykonania podmurówki. Oczywiście takie przęsło będzie droższe za 1 mb, ale w ostatecznym rozrachunku koszty wykonania ogrodzenia będą znacznie niższe. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić dokładnie, co zwarte jest w ofercie.

Rodzaje ogrodzeń panelowych

Ogrodzenia panelowe mogą być wykonane z różnych materiałów, oczywiście najpopularniejsze są ogrodzenia panelowe wykonane ze stali, ale mogą być również wykonane z drewna, kamienia lub betonu. Ze względów estetycznych bardzo popularne jest łączenie w jednym panelu kilku materiałów, które daje znacznie większe możliwości aranżacji ogrodzenia panelowego do elewacji i jej otoczenia.

Wśród najpopularniejszych ogrodzeń panelowych wykonanych ze stali występują ogrodzenia panelowe 2d oraz panele 3d, czym się różnią?

Ogrodzenia panelowe 2d

Charakteryzują się bardzo prostą budową. Pojedyncze przęsło zbudowane jest z pojedynczych drutów stalowych ocynkowanych oraz pomalowanych proszkowo. Na ramie przęsła rozmieszczane są w regularnych odległościach co 500 mm. Ich stabilność zapewniają poprzeczne druty montowane co 200 mm. Dzięki temu cała konstrukcja jest nie tylko regularna, ale także bardzo stabilna. Poszczególne oczka mają regularne wymiary 50 mm x 200 mm.

Ogrodzenia panelowe 2d są ogrodzeniami ażurowymi, co oznacza, że nie zapewniają odpowiedniej prywatności. Dzięki regularnej wielkości oczek można zastosować specjalne maty maskujące. Zapewniają nie tylko prywatność, ale także chronią przed kurzem, silnymi wiatrami oraz zwiększają zacienienie.

Ogrodzenia panelowe 3d

Od paneli 2d różnią się przede wszystkim estetyką, konstrukcja jest bardo podobna. Do ramy przyspawane są pionowe pręty rozmieszczane co 500 mm. Główna różnica polega na prętach poprzecznych. W przypadku paneli 3d są pręty przetłaczane, które wygięte są w kształcie litery V. Dzięki temu panel staje się bardziej ozdobny i bardzo chętnie wybierany.

Standardowo przetłoczenia umieszczane są na górze i na dole ogrodzenia, ale w zależności od jego wysokości mogą być umieszczane znacznie gęściej.

Nieregularne kształty ogrodzenia panelowego 3d powodują, że zastosowanie mat maskujących jest w zasadzie niemożliwe. Alternatywnym rozwiązaniem jest obsadzenie ogrodzenia żywopłotem lub różnego rodzaju roślinami pnącymi. Poza prywatnością zapewniają także bardzo atrakcyjne ogrodzenie posesji.

Ogrodzenia panelowe 2d i 3d – które wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Obie konstrukcje charakteryzują się podobną stabilnością, odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Główne różnice dotyczą grubości drutów, estetyki oraz ceny.

Ogrodzenia 2d wykonane są z prostych prętów pionowych o grubości 5 lub 6 mm, pręty poziome mają grubość 6 do 8 mm. Ich kształt może być płaski lub okrągły.

Tego typu ogrodzenia, mimo wyższej ceny, chętnie wybierane są jako ogrodzenie firm, magazynów, zakładów przemysłowych.

W przypadku ogrodzenia 3d pręty mają mniejszą grubość, która dla drutów pionowych i poziomych wynosi od 4 do 5 mm. Ma to bezpośredni wpływ na cenę poszczególnych przęseł. To właśnie z tego powodu wybierane są przez inwestorów indywidualnych, dodatkowym kryterium są względy estetyczne.

Zastanawiając się na wyborem odrodzenia posesji trzeba brać pod uwagę wszystkie elementy, przede wszystkim te praktyczne. Zdecydowanie ogrodzenia panelowe dają najlepsze możliwości dostosowania ogrodzenia do własnych potrzeb.

Zarówno ogrodzenie 2d i 3 d spełniają wszystkie warunki ogrodzenia uniwersalnego i można dostosować je do każdej aranżacji otoczenia. Najczęściej wybierany jest zielony lub brązowy kolor paneli ogrodzeniowych, które idealnie komponują się z otaczającą przyrodą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać inny dostępny kolor z palety RAL, który będzie pasował do koloru elewacji.
Wybierając ogrodzenia panelowe należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość samych przęseł, ale także na dodatkowe elementy. Słupki, obejmy, śruby powinny być oksydowane i pomalowane proszkowo na ten sam kolor co przęsła. Istotny jest także okres gwarancji producenta.

Choć ogrodzenie panelowe nie jest trudne do montażu, to dla osób, które nie mają doświadczenia, lepszym rozwiązaniem jest zlecenie tej usługi doświadczonym fachowcom.

Nie ulega wątpliwości, że ogrodzenie panelowe to obecnie najbardziej atrakcyjna oferta ogrodzenia własnej posesji.