Oświetlenie ledowe – jak wykorzystać je w małym mieszkaniu

Małe mieszkania bardzo łatwo przytłoczyć nadmiarem przedmiotów.  Planując aranżację wnętrza, trzeba zadać sobie pytanie – jaką atmosferę chcemy w nim stworzyć, w jakim miejscu chcemy mieszkać. Mały metraż stanie się optycznie większą, jeśli w różnych miejscach umieścimy dodatkowe źródła światła. Oświetlenie ledowe sprawdzi się idealnie zarówno, w studio, w kawalerce, jak i w kuchni oraz łazience.

Co to są ledy?

Zalety i wady używania ledów

Ledy w mieszkaniu 

Ledy w kawalerce

Co to są ledy?

Oświetlenie ledowe jest bardzo popularnym sposobem oświetlania wnętrz. Ściemniacze ledowe czy sterowniki do taśm LED są jednymi z częściej zakupywanych elementów w sklepach budowlanych https://sklep.neonica.pl/sterowniki-do-tasm-led. Skrót “LED” pochodzi z języka angielskiego i po rozwinięciu brzmi: Lighting Emitting Diode. co po polsku oznacza diodę elektroluminescencyjną emitującą światło. Taka dioda jest elementem półprzewodnikowym, przez który przepływa prąd i w ten sposób pojawia się światło. W zależności od rodzaju diody, światło ledowe ma różną długość emitowanej fali. Pozwala to zaoszczędzić dużo więcej energii, niż emituje zwykła żarówka. Światła ledowe mogą być używane nawet przez 30000 godzin. Zwykle sklepy oferują również gwarancję na 2 do 3 lat, lub jak w przypadku polskiego producenta gwarantują 5 lat żywotności ledów w https://sklep.neonica.pl/.

 

Zalety i wady używania ledów

Zdecydowaną zaletą ledów, jest ich cena. Przy tak długiej żywotności diod ledowych, wydaje się zupełnie nie opłacać inwestowania w inne źródła światła, które potem co jakiś czas trzeba będzie wymieniać. Jest to również jeden z najbardziej energooszczędnych materiałów na świecie – zmiana oświetlenia bardzo szybko zwróci się w rachunkach.

Producenci oferują całą paletę kolorów diod – od tradycyjnych odcieni bieli i beżu, poprzez bardziej abstrakcyjne czerwienie, zielenie i niebieskości. To również bardzo ekologiczne oświetlenie – w czasie produkcji nie używa się żadnych metali ciężkich oraz rtęci, dzięki czemu ma zdecydowanie lepszy wpływ na środowisko niż żarówki. Zapalając ledy nie trzeba czekać aż się zaświecą – pełna moc zostaje osiągnięta natychmiast po włączeniu światła. Oświetlenie ledowe może zostać zaprojektowane do samodzielnej kontroli, można je zsynchronizować z czujnikami ruchu bądź czujnikami światła dziennego, i wtedy po zmroku lub w odpowiedzi na ruch będą się same zapalać. Technologia ledowa może być wykorzystywana wszędzie: od mieszkań, przez biura i lokale użytkowe, aż po hale produkcyjne. Ledy nie zawierają żarników, dzięki czemu są odporne na skoki temperatur oraz uderzenia.

Jeśli chodzi o wady ledów – z całą pewnością są to koszty montażu światła. Zaaranżowanie pomieszczenia przy pomocy ledów będzie wymagało poświęcenia pewnej sumy pieniędzy, ale zwrócą się one z nawiązką.

 

Ledy w mieszkaniu

Przykładów na wykorzystanie ledów w aranżacji wnętrza jest wiele. Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania diod ledowych jest podświetlenie schodów,  półek i segmentów w kuchniach, łazienkach i garderobie, Niektórzy używają również światła ledowego jako światło łazienkowego. LEDy sprawdzą się też do oświetlania poszczególnych elementów wystroju, jak ścianki kominkowe, dekoracje w domach, ogrodach, restauracjach i kawiarniach. Często wykorzystywanym sposobem na dekorację z użyciem ledów są dekoracje świąteczne.

Dodatkowym plusem jest możliwość kontrolowania jasności światła. Oprócz zwykłych diod ledowych można zakupić również ściemniacze ledowe, które z kolei pozwalają dostosować moc światła do naszych potrzeb https://sklep.neonica.pl/sciemniacze-LED. Przykładowo, można ustawić mocniejsze światło do pracy czy czytania, trochę słabsze do gotowania, czy w ogóle przyciemnić światło, aby stworzyć romantyczny nastrój lub warunki do drzemki. Takie ściemniacze ledowe występują w kilku rodzajach. Najpopularniejszym jest dodatkowy przełącznik obok źródła światła lub przenośny przycisk. Hitem ostatnich lat stał się ściemniacz w postaci aplikacji do telefonu. Taka aplikacja pozwala uruchomić światło o odpowiednim natężeniu w każdym punkcie mieszkania, nawet jeśli jesteśmy poza nim.

Ledy w kawalerce

Zamontowanie oświetlenia ledowego w kawalerce pozwoli stworzyć w niej odpowiednią przytulność, ale też dodatkowo doświetli i powiększy optycznie pomieszczenie. Projektanci wnętrz sugerują przyłączenie listwy ledowej do podwieszanego sufitu – sprawi to, że pomieszczenie się wydłuży. Świetnym pomysłem jest też umieszczenie pod szafkami kuchennymi ledów, które będą dodatkowym źródłem światła,w czasie kulinarnych eksperymentów. Jeśli w domu jest lustro lub szafa z lustrem, to zainstalowanie na obręczy ledów dodatkowo rozświetli pokój i pomoże też w czasie makijażu (odbite światło rozjaśni twarz).

Ledy sprawdzą się w sypialni, gdzie pozwolą wyczarować romantyczny nastrój, ale też w przestrzeni dziecięcej – tutaj ułatwią zasypianie, zwłaszcza dzieciom, które mają problem z zasypianiem w ciemnościach. Fajny efekt da oświetlenie przy pomocy ledów innych elementów mieszkania – umieszczenie ich na schodach, przy drzwiach lub wokół ekranu telewizora.