Oświetlenie salonu. Zaplanuj je z głową

Funkcjonalne rozwiązania do domu gwarantują wygodę użytkowania. W przypadku oświetlenia salonu nie tylko funkcjonalność ma jednak znaczenie. Równie istotna jest estetyka oprawy i jej efektowny wygląd. Lampy w salonie mogą w zaskakujący sposób zmieniać aranżację. Raz oświetlać wnętrze jasnym światłem, kiedy indziej wprowadzać do niego przytulną atmosferę. W niektórych przypadkach pozostaną dla użytkownika niemal niewidoczne, innym razem skoncentrują na sobie uwagę odwiedzających wnętrze gości. Ogromna różnorodność takich opraw odpowiada zróżnicowanym potrzebom inwestorów.

Oświetlenie salonu rzadko ogranicza się do jednej oprawy. Zazwyczaj jest to kilka różnych lamp, którym przypisano odmienne funkcje. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń wielofunkcyjnych, połączonych z otwartą na salon kuchnią. W takim salonie z pewnością nie może zabraknąć oświetlenia strefy wypoczynkowej oraz opraw pełniących funkcję oświetlenia ogólnego. Poza nimi we wnętrzu mogą się jednak znaleźć również inne lampy, np. oświetlenie dekoracyjne, oprawy zamontowane nad stołem przeznaczonym do spożywania posiłków, czy oświetlenie domowej biblioteczki.

Jak planować oświetlenie salonu?

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna umożliwia elastyczne sterowanie oświetleniem, a co za tym idzie dostosowanie go do bieżących potrzeb użytkowników. Taka instalacja powinna zakładać montaż kilku opraw oświetleniowych, którym przypiszemy różne funkcje oraz lokalizacje. Warto podzielić ją na kilka niezależnych obwodów, dzięki czemu domownicy będą mogli włączać tylko wybrane z nich albo wszystkie jednocześnie. Ilość obwodów oraz sposób sterowania nimi zależy od wielkości i rozkładu pomieszczenia, przypisanych mu funkcji, a także indywidualnych wymagań inwestora. Zazwyczaj we wnętrzu salonu wyróżnia się trzy rodzaje oświetlenia: główne, dekoracyjne oraz funkcyjne.

Oświetlenie główne salonu

Zamontowane na suficie oprawy odgrywają bardzo ważną rolę. Ich zadanie polega na zapewnieniu funkcjonalności wnętrza podczas wykonywania wielu codziennych czynności. Oświetlenie ogólne z pewnością przyda się wtedy, gdy zaplanujemy sprzątanie mieszkania albo zorganizujemy spotkanie w większym gronie znajomych. Barwa światła zależy od tego, jakie funkcje zostaną przypisane wnętrzu. Jeśli pomieszczenie pełni przede wszystkim rolę wypoczynkową, warto zamontować oświetlenie ogólne o barwie ciepłej. We wnętrzach wielofunkcyjnych inwestorzy decydują się zwykle na montaż opraw o barwie neutralnej.

Funkcję oświetlenia głównego mogą pełnić zamontowane na suficie plafony, lampy wiszące albo żyrandole. Można się też pokusić o montaż większej instalacji świetlnej w postaci opraw wpuszczanych w podwieszany sufit albo reflektorów instalowanych na szynach. Różne rodzaje opraw, które mogą pełnić funkcje oświetlenia ogólnego, znajdziemy na stronie https://Lampy.it.

Inne typy oświetlenia

Poza oświetleniem ogólnym bardzo istotne jest oświetlenie zadaniowe (funkcyjne). Spotkamy się z nim wszędzie tam, gdzie inwestor postanowi wydzielić przestrzeń o odrębnej od całego wnętrza funkcji. Za przykład może tu posłużyć miejsce przeznaczone do spożywania posiłków z zawieszoną nad stołem jadalnianym lampą albo wyznaczone do pracy biurko z lampą biurową.

Zupełnie odrębnym typem oświetlenia, które przez wielu inwestorów bywa niestety pomijane i niedoceniane, jest oświetlenie dekoracyjne. Nie jest ono niezbędne dla zapewnienia funkcjonalności wnętrza, ale z pewnością wpłynie pozytywnie na jego atrakcyjność. W roli oświetlenia dekoracyjnego sprawdzą się taśmy lub listwy LED, oprawy wpustowe, które oświetlają wybrany szczegół aranżacji albo kinkiety.

Oświetlenie salonu może przybierać różną postać, dlatego nie ma tu uniwersalnej recepty na efektowną aranżację z jego udziałem. Warto śledzić aktualne trendy i nowości na rynku, które mogą stanowić inspirację dla projektantów oraz prywatnych inwestorów. Branżowe czasopisma i tematyczne portale będą pomocne w samodzielnej pracy nad zaaranżowaniem salonu o efektownym wystroju.

Odwieź nas też na: