Oświetlenie uprzyjemni czas w łazience

W przeszłości podczas urządzania łazienki, kładliśmy nacisk przede wszystkim na wybór płytek, a także wanny lub prysznica. Jednak dziś równie ważne jest oświetlenie, które zapewni klimat i nastrój. Możemy wybrać lampy wiszące i ścienne, kinkiety czy podświetlane lustra, które podkreślą styl danej łazienki.

W stylu glamour

Glamour kojarzony jest z barokowym przepychem, w którym liczą się detale. Jednak aranżując łazienkę w tym stylu, warto zachować umiar. Aby uniknąć przesadnego przepychu i stworzyć harmonijny klimat, można urządzić ją w stylu nowoczesnym, z pojedynczymi elementami, które nawiązują do glamour. Dzięki temu będzie lekka i swobodna, a zarazem luksusowa.

Ściany mogą być pokryte jasnymi, lśniącymi płytami, które imitują kamień lub posiadają delikatne wzory. Możemy wybrać minimalistyczne meble, na wysoki połysk, które nie posiadają uchwytów. Centralnym punktem takiej łazienki powinno być lustro w stylu retro, które oprawione będzie w efektowną ramę, w kolorze złotym.

Połyskujące powierzchnie płytek i frontów mebli, podkreśli wisząca lampa Elektra, której klosz składa się z:
– przezroczystego szkła
– błyszczącego, miedzianego koszyczka, który okala żarówkę.
Możemy wybrać lampę z 1, 3 lub 5 źródłami światła, dzięki czemu dostosujemy ją do wielkości naszej łazienki.

Łączenie wyrazistych elementów

Zabudowana wanna schodzi na drugi plan, gdyż zlewa się z całością aranżacji. Dlatego warto postawić na wannę wolnostojącą, która jest wyrazistym elementem, a co za tym idzie sama w sobie stanowi dekorację. Należy jednak pamiętać, iż modele wolnostojące wymagają większej powierzchni niż zabudowane. Warto wybrać wannę owalną, o delikatnej linii, która zgra się z podłogą wyłożoną drewnem. Połączenie to nada ciepła i przytulności, co jest szczególnie ważne podczas jesieni i zimy.

Osoby lubiące eksperymentować, na ścianie mogą zainstalować panele 3D, które jeszcze nie cieszą się dużą popularnością. W łazience takiej swoje miejsce może znaleźć także przezroczyste krzesło z tworzywa sztucznego. Oprócz funkcji dekoracji, będzie pełniło także praktyczną funkcję półki, jak i wieszaka.

Kolejnym wyrazistym elementem może być okrągły kinkiet Rita z oferty tomix.pl, o średnicy 30 cm, który posiada 2 źródła światła. Jego pierścień wykonany jest z chromowanego metalu, w środku którego znajduje się szkło. Ze względu na klasę szczelności IP44, jest odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, dlatego może być wykorzystywany w łazience.

Jasna i minimalistyczna

Wiele osób rezygnuje z łazienki, która całkowicie urządzona jest w bieli, ze względu na fakt, iż optycznie wydaje się pomieszczeniem zimnym. Aby ocieplić takie pomieszczenie, podłogę można wyłożyć płytkami, które imitują naturalne drewno. Przytulności doda także wiklinowy kosz na bieliznę oraz kwiaty, które rzadko możemy spotkać w łazienkach.

W tym wypadku warto postawić na minimalistyczne wyposażenie tj. podłużną umywalkę, szafkę bez uchwytów, jak i prostokątne lustro, które może być podświetlone lampą ścienną Trukko, również charakteryzującą się prostotą konstrukcji. Ma ona zaledwie kilka centymetrów szerokości i głębokości, przy 60 cm lub 90 cm wysokości. Jej źródłem światła są moduły SMD LED wysokiej klasy, które zapewniają dobrą jakość oświetlenia, przy niskim zużyciu energii. Lampa ta również posiada wysoką klasę ochronności IP44.

Podświetlane lustro

Na tomix.pl znajdziemy także podświetlane lustro Flair, które przeznaczone jest do modernistycznych łazienek. Tworzy je prostokątna tafla oraz 2 świetlówki, które oświetlają dużą przestrzeń nad umywalką. Światło to pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale też tworzy przyjemną aurę. Lustro posiada detale o piaskowanym wykończeniu. Klasa szczelności IP44 umożliwia stosowanie go w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Lustro skomponuje się z gładkimi ścianami, które pokryte są specjalną farbą, a także z minimalistyczną, podłużną umywalka, w prostokątnym kształcie. W przypadku zainstalowania go na białej ścianie, otrzymamy bardzo jasne połączenie, które poprawi nastrój w chłodne i szare dni. Warto jednak, aby inne ściany miały wtedy wyraziste kolory, żeby pomieszczenie nie było zbyt monotonne.

Nawet najładniejsze płytki, wanny czy kabiny prysznicowe, przy nieodpowiednim oświetleniu, nie będą się właściwie prezentować. Dobrze dobrane oświetlenie nie tylko upiększa łazienkę, ale też ułatwia wykonywanie codziennych czynności, jak mycie się czy makijaż.