Oświetlenie w ogrodzie – co najczęściej wybieramy?

Dobrze wyglądający ogród jest świetnym towarzystwem dla świeżo wykończonego domu. Każdy z nas dba o niego jak może. Siejemy trawę, sadzimy drzewa i krzewy oraz dekorujemy poszczególne jego części grysem czy korą ozdobną. Warto również postarać się o to, aby obszar dookoła naszego domu prezentował się zjawiskowo również porą wieczorną.

Dobrze wyglądający ogród jest świetnym towarzystwem dla świeżo wykończonego domu. Każdy z nas dba o niego jak może. Siejemy trawę, sadzimy drzewa i krzewy oraz dekorujemy poszczególne jego części grysem czy korą ozdobną. Warto również postarać się o to, aby obszar dookoła naszego domu prezentował się zjawiskowo również porą wieczorną.

W tym wypadku zazwyczaj sięgamy po specjalne elementy oświetleniowe, które sprawią, że cała nasza posiadłość rozbłyśnie, kiedy na zewnątrz zrobi się ciemno. Sposobów na zewnętrze oświetlenie jest sporo i każdy z nich posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Oczywiście, nie każde oświetlenie jest stworzone tylko w celach dekoracyjnych, a może pełnić jeszcze inne funkcje.

Naświetlacze na czujnik

Zacznijmy może od formy oświetlenia, która pełni bardziej funkcję praktyczną aniżeli ozdobną. Mowa tutaj o halogenach wieszanych najczęściej nad garażem lub pod wiatą. Zdarza się oczywiście, że część osób wiesza je również na swoim ogrodzie, aby w razie konieczności, móc posłużyć się tam takim światłem.

Oczywiście, naświetlacze możemy podpinać dowolnie i zasilać je włącznikami, jednak najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie w tym celu czujnika ruchu. Przykładowo, przed wjazdem do garażu porą wieczorną, czujnik wykrywa samochód bądź jakąkolwiek zmianę w jego zasięgu i uruchamia lampę. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ halogen świeci się, kiedy tego potrzebujemy, a następnie sam gaśnie, przez co nie musimy pamiętać o jego wyłączeniu.

Oprawy ogrodowe

Prawdę mówiąc, sposobów na mocowanie opraw ogrodowych jest wiele. Możemy zrobić to w ziemi wzdłuż przykładowego chodnika prowadzącego do naszej posiadłości, na elewacji domu czy nawet na podbitce z paneli dachowych. Technika jest dowolna, a wystarczy dobrać jedynie odpowiednią oprawę. Absolutnym trendem stały się niedawno oprawy ogrodowe wiszące. Chodzi tutaj mianowicie o jeden, długi przewód, wzdłuż którego, co kawałek umieszczone są żarówki. Rozwieszając takie oświetlenie na słupkach bądź na tarasie wprowadza się niesamowity klimat.

Co ciekawsze, niektóre oprawy mają zamontowane moduły smart, dzięki którym możemy zasilać i gasić je dowolnie z pozycji aplikacji w naszym telefonie. Ponadto, możliwe jest także sterowanie ich jasnością i barwą, a to wszystko dzięki możliwościom, jakie daje nam światło LED.

Lampy ogrodowe

Poprzednie przykłady dotyczyły bardziej oświetlenia posiadłości, co jest bez wątpienia najważniejsze. Doskonałym dodatkiem są jednak lampy ogrodowe, które pozwolą na rozjaśnienie nieco całego ogrodu i odwrócenie zbyt dużej uwagi skupionej na domu.

Kształty takich lamp są naprawdę różnorodne i każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Miejsce rozstawienia również zależy już tylko od nas. Tego typu oświetlenie możemy podzielić na jednopunktowe i wielopunktowe. To pierwsze, źródło światła skierowane ma jedynie na obszar, który chcemy naświetlić, natomiast drugie rozświetla pewien obszar w każdym kierunku. Wysokość również odgrywa tutaj znaczącą rolę. Wyróżniamy słupki mające około metra wysokości, oferujące nieco większy zasięg oświetlenia, ale i niskie, ogrodowe kule, które świetnie odnajdują się skryte między krzewami.