Oto zasady montażu nowoczesnych rotuli do szklanych balustrad

Popularyzacja budownictwa jednorodzinnego, w tym domów dwu- lub trzykondygnacyjnych sprawia, że pojawia się też zapotrzebowanie na różne konstrukcje schodów i poręczy. Wśród modnych i stosunkowo często wybieranych rozwiązań są balustrady szklane. Estetyczny montaż takich elementów wymaga zastosowania specjalnych okuć. W tej roli doskonale sprawdzają się rotule ze stali nierdzewnej.

Rotule do szkła i ich zalety

Szkło jest bardzo specyficznym materiałem, który narzuca spore ograniczenia w zakresie obróbki czy montażu. Jest kruche i podatne na pękanie pod wpływem naprężeń, jakie powstają przy zmianach temperatur lub uderzeniach. Dlatego cięcie szyb wiąże się z ryzykiem jego uszkodzenia i powstawania strat. Problemem może też być przeźroczystość tego materiału. Ogranicza ona możliwość montażu np. za pomocą kleju. Klejenie nie jest też możliwe przy mocowaniu barierek schodowych.

Architekci już wiele lat temu rozwiązali problem estetycznego montażu szyb schodowych, stosując do tego celu rotule do balustrad szklanych. Te stosunkowo proste w konstrukcji elementy rozwiązują wiele problemów, począwszy od stabilnego mocowania szyb, po ich ochronę przed uszkodzeniem. Firma Womet, która produkuje i dostarcza mocowania punktowe do szkła, oferuje również rotule ze stali nierdzewnej przystosowane do montażu szyb w barierkach schodów, antresol i tarasów. Pełna oferta rotuli do szkła jest dostępna pod adresem https://womet.com.pl/sklep/produkty/uchwyty-do-szkla-rotule.

 

Czym wyróżniają się rotule do szyb?

Podobnie jak koło – prosty wynalazek – zrewolucjonizowało technikę, tak i rotule do szkła sprawiły, że rozwiązano wiele problemów z wykorzystaniem tego materiału. Wśród ich najważniejszych zalet można wymienić:

  • ograniczenie do minimum potrzeby cięcia i otworowania szkła,
  • prosty montaż, który ogranicza się do umieszczenia tafli szklanej pomiędzy dwoma elementami uchwytu,
  • możliwość doboru rotuli do szyby o każdej grubości, masie i rozmiarach,
  • możliwość montażu do powierzchni pionowej i poziomej (do ściany lub stopni),
  • trwałość i niezmienność elementów wykonanych ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej,
  • skuteczną ochronę szyby dzięki zastosowaniu elastycznych amortyzatorów,
  • estetyczny i elegancki wygląd.

Jak montować rotule do balustrad szklanych?

Montaż balustrady szklanej nie może być przypadkowy. Zarówno jej parametry, jak i cechy fizyczne czy wytrzymałość określają stosowne przepisy budowlane. Jedną z takich cech jest konieczność zastosowania szkła, które tłucze się na drobne, nieostre kawałki. Do najlepszych zalicza się szkło klejone lub hartowane. Istotny jest też sposób montażu. W praktyce stosuje się dwie techniki – montaż liniowy oraz mocowania punktowe do szkła. Te drugie mają znacznie więcej zalet i stwarzają większe możliwości ochrony materiału.

Decydując się na wygodniejsze rotule do mocowania szkła, warto postawić na modele regulowane. Specyfika takich uchwytów pozwala na ich przemieszczanie w stosunku do szyby po zamontowaniu na szkle. Ważne jest też zastosowanie systemu w tzw. zygzak lub umieszczenie uchwytów bezpośrednio jeden nad drugim. Dzięki temu można w miarę swobodnie przemieszczać szklane tafle, w celu nadania im idealnego pionu lub zlicowania sąsiadujących elementów.

Uchwyt punktowy z regulacją 35-48 mm – sklep Womet

 

Jak dobierać rotule do szkła?

Rotule ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej produkowane przez firmę Womet są dostępne w wielu wariantach wymiarowych. Dlatego przed zakupem właściwego modelu należy dopasować jego parametry do wielkości i masy montowanych elementów. Inną wytrzymałość będą miały rotule do szyb o niewielkiej powierzchni i grubości, a inną te przeznaczone do mocowania masywnych tafli w barierkach schodowych. Istotnymi cechami są też wielkość otworu w szkle (średnica bolca montażowego) oraz wysokość dystansu.

 

Odwieź nas też na: