Panele winylowe – kiedy warto wybrać je zamiast laminowanych?

Laminowane panele nadal są najczęściej kupowane. Teraz jednak mają one konkurencję w postaci paneli winylowych. Przyglądamy się bliżej panelom z winylu i doradzamy, kiedy warto zdecydować się na nie zamiast paneli laminowanych?

Jak zbudowane są panele winylowe?

Winylowe panele są rodzajem paneli podłogowych, których głównym materiałem jest winyl. Mają one strukturę warstwową i składają się z warstw winylu oraz z dodatkowych warstw podkładowych i zabezpieczających je z zewnątrz.

Panele winylowe, które bardzo często określane są jako panele LVT – https://www.centrum-parkietowe.pl/gerflor-podlogi-winylowe.html występują w różnych wariantach pod kątem swojej grubości i sztywności. Można znaleźć w sprzedaży panele o elastycznej budowie, bardzo cienkie i dopasowujące się do nierówności, ale również panele grubsze, które pod względem swojego wyglądu są podobne do paneli laminowanych.

Wzory paneli winylowych

W sprzedaży można znaleźć panele LVT w zróżnicowanych wariantach, dlatego mogą być one łatwo dobrane do wielu aranżacji w domach i mieszkaniach.

Bardzo popularne są panele winylowe drewnopodobne. Wykonane na nich nadruki oraz struktura drewna powodują, że są one bardzo realistyczne i doskonale potrafią imitować drewno różnych gatunków. Można zatem łatwo dostosować je do wielu aranżacji.

Jednak panele winylowe dostępne są nie tylko w wariancie drewnopodobnym. W sprzedaży można znaleźć również modele, które przypominają beton, kamień, płytki ceramiczne, stal, więc mają one zróżnicowane wzory.

Zalety paneli winylowych – kiedy warto je wybrać?

Panele winylowe ze względu na swój materiał wyróżniają się wieloma zaletami w porównaniu do paneli laminowanych. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Przede wszystkim panele winylowe są trwalsze i odporniejsze na czynniki zewnętrzne od paneli laminowanych. Na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku ich odporność na wilgoć, ponieważ nie chłoną one wody i nie są narażone na nieestetyczne pęcznienie.

Również panele winylowe są bardzo dobrym wyborem na ogrzewanie podłogowe, ponieważ dobrze przewodzą ciepło. Same w sobie są także przyjemne w dotyku i wygodnie się po nich chodzi.

Ponadto panele winylowe są proste w montażu. Tego typu panele najczęściej montuje się tak, by dawały one podłogę pływającą, więc nie trzeba kleić ich do podłoża. Są one wyposażone także w praktyczne pióra i wpusty, dlatego można je łączyć bez konieczności korzystania z klejów.

Głównym minusem paneli winylowych w porównaniu do laminowanych jest ich wyższa cena, ponieważ trzeba zapłacić za nie często dwukrotnie więcej niż za tanie panele laminowane.