Pielęgnacja ogrodu zimą

Prawdziwe zimy, jakie występowały w naszym kraju odeszły w zapomnienie. Wysokie zaspy i mrozy powyżej 15, a nawet 20 ℃ pozostają jedynie we wspomnieniach. Stąd też mogłoby się wydawać, że skoro nie ma mroźnej zimy, to lepiej dla roślin w naszym ogrodzie. Natomiast jest całkowicie odwrotnie!

Prawdziwe zimy, jakie występowały w naszym kraju odeszły w zapomnienie. Wysokie zaspy i mrozy powyżej 15, a nawet 20 ℃ pozostają jedynie we wspomnieniach. Stąd też mogłoby się wydawać, że skoro nie ma mroźnej zimy, to lepiej dla roślin w naszym ogrodzie. Natomiast jest całkowicie odwrotnie!

Drzewa liściaste, iglaki i wiele innych roślin występujących w naszym klimacie jest przystosowanych do tego, aby przetrwać zimę. Wskazują na to procesy takie jak chociażby zrzucanie liści na jesień. Ciepła zima niestety zaburza cykl roślin, które ze względu na występującą temperaturę dodatnią, lecz niewielką ilość słońca oraz bardzo krótkie dni odzwyczajają się od standardowego cyklu życiowego roślin.

Jak zadbać o rośliny podczas ciepłej zimy

Brak słońca, natomiast temperatura na plusie i krótkie dni sprawiają, że gdy pojawia się nieco bardziej srogi (jak na obecny klimat) mróz rośliny przemarzają, a nawet całkowicie obumierają. Jest to spowodowane częściowym wybudzeniem oraz wegetacją.

Na czynniki atmosferyczne nie mamy wpływu, dlatego też warto zadbać w odpowiedni sposób o rośliny, które znajdują się na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem będzie stałe śledzenie pogody, a następnie pielęgnacja roślin zgodnie z warunkami panującymi na zewnątrz.

Mimo, iż rośliny zimą nie kwitną, a raczej zapadają w sen zimowy wewnątrz liści oraz łodyg – w tkankach nadal znajduje się woda, która utrzymuje roślinę przy życiu. Dlatego też kiedy temperatura nie spada poniżej 0℃ warto odkryć rośliny przykryte np. włókniną, dzięki czemu woda nie będzie parować, co mogłoby doprowadzić do pojawienia się grzyba, a następnie obumarcia rośliny. Krzewy iglaste, liściaste i każde inne rośliny należy ponownie nakryć, zanim nadejdą zapowiadane przymrozki. Warto więc regularnie śledzić pogodę i dostosowywać pielęgnację roślin do czynników atmosferycznych.

Regularne podlewanie nawet zimą

Wiosną, latem oraz jesienią pamiętamy, aby regularnie podlewać rośliny, głównie w okresach suszy, ale nie tylko. Co ciekawe, rośliny które nie zrzuciły liści bądź igieł powinniśmy podlewać również zimą. Podczas ciepłej zimy, kiedy temperatura nie spada poniżej zera rośliny zimozielone potrzebują nawodnienia. Co prawda nie będą to tak spore ilości wody, jak podczas suszy w upalne, letnie dni.

Należy regularnie sprawdzać poziom nawilżenia ziemi, a jeśli to konieczne – podlać roślinę niewielką ilością wody. Pamiętajmy, że nadmiar wody również może zaszkodzić, tym bardziej podczas zimy.

Pielęgnacja roślin zimą zależy przede wszystkim od rodzaju roślin oraz ich wymagań. Niektóre z nich przetrwają zarówno suszę, jak i wysokie mrozy, z kolei inne rośliny potrzebują regularnych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały rok – niezależnie od temperatury.