Płytki marmurowe: co warto o nich wiedzieć?

Płytki marmurowe stale zyskują na popularności. Są trwałe, eleganckie, ponadczasowe. Pozwalają wnieść do wnętrz namiastkę luksusu. Gdzie najlepiej je wykorzystać i z czym je łączyć?

Gdzie sprawdzą się płytki marmurowe?

Marmur można wykorzystać tak naprawdę na bardzo wiele sposobów. Wbrew pozorom, kafelki dostępne są w rozmaitych odcieniach i wzorach, dzięki czemu znajdą zastosowanie w eleganckich salonach, stylowych łazienkach, modnych kuchniach i wiele więcej. Niezależnie od tego, na jaki odcień się zdecydujemy, płytki marmurowe zawsze prezentują się szlachetnie i z klasą. Ich wybór jest prostym sposobem na to, aby wnętrza prezentowały się bardziej luksusowo. Marmur jest miękki w porównaniu z granitem, jednak równie dobrze chłonie wilgoć. Wystarczy zastosować odpowiednie impregnaty, aby płytki marmurowe zachowały świetny wygląd przez długie lata. Najczęściej płytki z marmuru proponuje się do kuchni lub łazienki. To dlatego oferta jest bardzo bogata. Można je zastosować na podłodze, ścianie, w pobliżu umywalki czy płyty grzewczej. Niewielkie kawałki marmuru sprawdzą się także np. jako deski do krojenia warzyw.

Płytki marmurowe w łazience

Płytki marmurowe znakomicie zaprezentują się w łazience. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas kafelki wymagają regularnej konserwacji. Trzeba także pamiętać o osuszaniu, aby nie były one zawilgocone. Do czyszczenia marmurowych płytek wymagany jest odpowiedni środek. Nie każdy preparat może być stosowany do konserwacji marmuru. Początkowo sprawdzamy działanie produktu na niewielkim fragmencie, zanim zastosujemy go na wszystkich płytkach. Ogromnym atutem tego typu płytek jest to, że w ofercie znajdziemy modele ze zdobieniami w postaci rys. To właśnie one sprawiają, że drobne zabrudzenia są niemal niewidoczne.

Kafelki marmurowe czy imitujące marmur?

Pozostaje jeszcze dylemat, czy zdecydować się na płytki marmurowe, czy takie, które imitują marmur. Oczywiście faktem jest, że naturalny marmur to synonim elegancji, klasy. To niewątpliwie jego atuty, które przemawiają za jego zakupem. Do wad można jednak zaliczyć to, że płytki z naturalnego marmuru w dość dużym stopniu pochłaniają wilgoć. Decydując się na nie, trzeba pamiętać o regularnym dbaniu o stan oraz wygląd płytek, co zajmuje sporo czasu. W takich sytuacjach można postawić na płytki imitujące marmur. Eliminują one problem z wilgocią, a jednocześnie nadal prezentują się pięknie. Do wyboru jest sporo modeli tego typu kafli. Wystarczy sprawdzić kategorię w sklepie internetowym, aby przekonać się, że dostępne są zarówno płytki ceramiczne, jak i kafle wykonane z kamienia naturalnego.

Do plusów przemawiających za wyborem płytek imitujących marmur można zaliczyć to, że są one dużo prostsze w montażu. Dodatkowo ich waga jest mniejsza, zatem nie będą obciążać konstrukcji, co jest ważne szczególnie wtedy, gdy stosujemy kafle na pionowych powierzchniach. Osoby, które zajmują się aranżacją wnętrz, twierdzą, że różnica jest niewielka, jeśli chodzi o wygląd płytek. Jeśli mamy ograniczony budżet, wiemy, że nie będziemy mieć czasu, aby odpowiednio zatroszczyć się o marmurowe płytki, warto postawić na takie rozwiązanie. Efekt końcowy spełni oczekiwania domowników, a także wzbudzi zachwyt gości. Naturalny marmur zawsze będzie pożądanym materiałem, który chętnie wykorzystuje się w wielu pomieszczeniach. Jest jednak droższy niż płytki imitujące marmur i ma swoje minusy. To dlatego powstają ciekawe alternatywy, które bez wątpienia warto rozważyć.