Płyty HDF – co to jest i jak je wykorzystać we wnętrzach?

Naturalne drewno, mimo swoich doskonałych właściwości, jest materiałem dość drogim i kosztownym w utrzymaniu. Z tego powodu często wykorzystuje się zamienniki drewnopochodne, które mają podobne parametry, a jednocześnie są tańsze od drewna.

Naturalne drewno, mimo swoich doskonałych właściwości, jest materiałem dość drogim i kosztownym w utrzymaniu. Z tego powodu często wykorzystuje się zamienniki drewnopochodne, które mają podobne parametry, a jednocześnie są tańsze od drewna. Wśród nich można wymienić płyty HDF, które znalazły szerokie zastosowanie w branży meblarskiej i wnętrzarskiej. Czym się charakteryzują te materiały i w jaki sposób są wykorzystywane?

Płyty HDF – co to jest?

Do produkcji płyt HDF wykorzystuje się włókna drzewne, które są prasowane pod wysokim ciśnieniem. Przed obróbką dodaje się do mieszanki specjalne kleje i żywice, dzięki czemu produkt końcowy zyskuje trwałą i stabilną konstrukcję. Płyty HDF są materiałem drewnopochodnym, dlatego mają podobne właściwości co naturalne drewno. Przede wszystkim jednak są podatne na obróbkę oraz stwarzają wiele możliwości urozmaicenia ich wyglądu. Ze względu na idealnie gładką powierzchnię, mogą być pokryte okleinami oraz powłokami lakierniczymi i malarskimi. Płyty HDF lakierowane występują w wielu wzorach oraz bogatej gamie kolorystycznej, a zastosowane dekory mogą wyglądem imitować naturalną strukturę drewna.

Płyty HDF lakierowane – zastosowanie

Łatwa obróbka oraz dobre parametry sprawiają, że płyty HDF są chętnie wykorzystywane w wielu branżach. Najczęściej stosuje się je jednak do wykonywania mebli, drzwi, wykładzin ściennych oraz wyposażenia wnętrz. Płyty lakierowane mogą swoją strukturą i wyglądem przypominać naturalne drewno. Są więc chętnie wykorzystywane jako fronty meblowe, obniżając tym samy cenę końcową produktu. Po względem estetycznym takie wyposażenie nie różni się od mebli wykonanych z naturalnych surowców, a ponadto nie wymaga impregnacji i jest łatwiejsze w utrzymaniu.

Płyty HDF – cena

Koszty wyprodukowania i obróbki płyt lakierowanych są znacznie niższe niż drewna. To przekłada się na to, że meble i elementy wykończenia wnętrz z płyt HDF są dużo bardziej atrakcyjne pod względem ceny. Warto również pamiętać, że wcale nie tracą przy tym na jakości czy wytrzymałości. Odpowiednio przygotowane płyty HDF lakierowane charakteryzują się dużą gęstością i stabilnością. Ponadto ą odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne, dlatego zachowają się w nienagannej formie przez długi czas. Płyty lakierowane dzięki naniesieniu powłoki ochronnej, stają się niepodatne na działanie warunków atmosferycznych i detergentów. To daje pewność, że kolor nie wyblaknie i nie straci swoich walorów estetycznych.