Po co w ogóle ozonować wnętrza?

Ozonowanie – całkiem nieprzypadkowo – stało się ostatnio bardzo popularną metodą usuwania wszelakich drobnoustrojów. Skąd się bierze jego popularność? Dlaczego ozon – który przecież występuje w przyrodzie – jest tak skutecznym środkiem sterylizującym nie tylko powietrze, ale i wyposażenie wnętrz?

Co to jest ozon?

Ozon to po prostu trójatomowa cząsteczka tlenu (standardowo tlen składa się z dwóch atomów), który charakteryzuje się orzeźwiającym i wyrazistym zapachem, ale też delikatną, niebieską barwą. Zaletą tego skądinąd niezwykłego gazu jest jego olbrzymia skuteczność w oczyszczaniu i dezynfekcji powietrza. Mało kto wie, że ozon działa aż 50 razy skuteczniej i 3000 razy szybciej od dobrze znanego wszystkim chloru. Poza tym jest on – w przeciwieństwie do tego ostatniego – w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Które pomieszczenia warto ozonować?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wszystkie! Oczywiście na tą metodę dezynfekcji warto postawić przede wszystkim w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, w których utrzymanie czystego powietrza powinno być priorytetem. Ozonowanie mieszkań to najlepszy sposób zapobiegania chorobom i alergiom, gdyż w ten sposób redukuje się wpływ alergenów i patogenów na organizm człowieka. Warto też postawić na ozonowanie biur, które – będąc miejscem pracy – powinny zapewniać bezpieczeństwo odwiedzającym je osobom. Ozon jako środek czyszczący powinien być również stosowany w magazynach i zakładach produkcyjnych, w których ryzyko oddziaływania patogenów jest aż nadto wysokie. To samo dotyczy zresztą pubów, restauracji, miejsc noclegowych, a także basenów i siłowni.

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie domów jednorodzinnych, mieszkań i przestrzeni rekreacyjno – biurowych nie byłoby możliwe, gdyby nie wykorzystanie do tego celu stosownego sprzętu. Ozonatory (zwane też generatorami ozonu) to specjalistyczne urządzenia, których zadaniem jest wytworzenie deklarowanej ilości ozonu w określonym przedziale czasowym. Co ważne – na rynku można znaleźć wiele różnych generatorów, które różnią się między sobą wydajnością, funkcjonalnością i zastosowaniem. Niektóre ozonatory są też wyposażone w wiele ciekawych funkcji dodatkowych, polegających na np. wprowadzeniu do powietrza mieszanki określonych aromatów.

Podsumowanie

Nie będzie przesadnym stwierdzenie, że ozonowanie biur i mieszkań to przyszłość skutecznej dezynfekcji. Zwłaszcza, że… nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. Zamiast kupować drogie urządzenia, można postawić na usługi firm zajmujących się profesjonalnym ozonowaniem pomieszczeń.