Urządzanie pokoju dla dziecka nie jest prostą sprawą. Bardzo łatwo popaść w skrajność i stworzyć przesłodzoną lub zbyt surową stylizację. W zależności od płci dziecka i jego wieku staniemy przed różnymi wyzwaniami. Ważne, aby kierować się przede wszystkim jego dobrem, a w drugiej kolejności naszym prywatnym gustem.
Monika przygotowała komodę, która stała się wspólnym motywem dwóch stylizacji, w wersji dla dziewczynki i dla chłopca. W obu przypadkach motywem przewodnim były dla nas kolory, które ożywiają stylizacje i nadają im niepowtarzalnego charakteru.
O KOMODZIE
Jakie był pomysł na komodę? Koniec z pastelami! Monika postanowiła odważnie zadziałać barwą. Szuflady zamiast typowych róży i błękitów, cieszą oko ciepłymi kolorami pomarańczy i żółci oraz dla kontrastu chłodnym szaroniebieskim z nutką zieleni. Takie zestawienie barw ożywia wnętrze i wprowadza do niego słoneczny nastrój. Dolna szuflada dodatkowo równoważy te żywe i ciepłe tony.
Boki i nóżki komody pomalowała czystą bielą, aby stanowiła neutralne tło dla barwnych szuflad.
DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH
Każdy projekt zyskuje ten niepowtarzalny charakter dzięki szczegółom. Mogą to być interesujące techniki np. przecierka, patynowanie, transfer… W przypadku komody są to gałki. Niby zwykłe białe porcelanowe uchwyty, ale nadruki na nich zostały zaprojektowane w naszej pracowni przez Martę Stary. Przedstawiają zwierzaki, ukazane w sposób humorystyczny i zadziorny. Mała rzecz, a cieszy.
DELIKATNA SZAROŚĆ
Pokój dla dziewczynki mimo żywych kolorów komody oraz dodatków jest spokojną i zrównoważoną przestrzenią. Szare ściany i neutralne podłogi są idealnym tłem dla mocnych akcentów kolorystycznych. Pokój nadal jest przestrzenią, gdzie dziecko może odpoczywać, a także się bawić. Nie jest przeładowany licznymi intensywnymi barwami, co może nadmiernie pobudzać. Z drugiej strony odpowiednia ilość kolorów w wybranych miejscach pomieszczenia sprawia, że dziecko chętniej spędza w takiej przestrzeni czas, bawiąc się i ucząc.
W tej wersji stylizacji jest również wygodny fotel bujany. Jego nowoczesna forma nadaje całej przestrzeni współczesnego wyglądu i stylu. Dodatkowo może być wygodnym siedziskiem dla rodzica w trakcie karmienia lub przy usypianiu pociechy. Poduszki w kropki znajdujące się na fotelu kolorystycznie nawiązują do komody i gałek.
Podczas urządzania pokoju dla niemowlęcia ważne jest zastosowanie kontrastów kolorystycznychi wyraźnych wzorów np. białych kropek na kolorowym tle. Wzrok dziecka nawet do 4 miesiąca życia dopiero przystosowuje się do widzenia ostrości przedmiotów, a także kolorów i głębi. Mocne wzory i kolory pomogą mu w tym.
GŁĘBOKI GRANAT
W stylizacji do pokoju chłopca postawiłyśmy na głębsze, neutralne kolory. Ta sama komoda na ciemniejszym tle zyskuje nowy, mocniejszy charakter. Podłoga z drewna dodatkowo ociepla wnętrze. Tak zaaranżowany kącik jest świetną przestrzenią przede wszystkim do zabawy. Kolory pobudzają i wprawiają w dobry nastrój. Konik w mocno pomarańczowym kolorze świetnie komponuje się z komodą. Dla równowagi reszta pomieszczenia może mieć już jaśniejsze i spokojniejsze ściany.
Kontrastowym elementem są białe koła namalowane farbą magnetyczną, po których można rysować. Jest to świetny sposób na ozdobienie ściany. Dodatkowo mamy miejsce, gdzie dziecko będzie mogło rozwijać się twórczo poprzez rysunek i aktywne zdobienie przestrzeni własnego pokoju. Podobny efekt wizualny i edukacyjny mogą stanowić farby tablicowe.
Drewniane zabawki to wspaniały i naturalny element w pokoju. Zgrabnie dopełniają przestrzeń, a jeżeli znudzi się surowe drewno, to zawsze możemy je przemalować razem z dzieckiem.
FARBY DO STYLIZACJI I DZIECI
Komoda oraz zabawka konik na biegunach użyte w stylizacjach zostały pomalowane farbami kredowymi Annie Sloan. Przed rozpoczęciem całego procesu upewnij się, czy wybrane produkty mają potrzebne atesty. Więcej znajdziecie tutaj.
Jakie są Wasze wrażenia odnośnie do stylizacji pokojów dla dzieci? Jakie macie na nie pomysły? Dajcie znać w komentarzach!