Polerowanie stali nierdzewnej

Polerowanie stali nierdzewnej umożliwia nam uzyskanie efektu lustra tak bardzo oczekiwanego na przykład w poręczach czy balustradach. Musimy pamiętać, że wypolerowana stal nie nadaje się później do malowania czy krycia lakierem, choć są wyjątki.

Polerowanie stali nierdzewnej - efekt

 

Zaletą stali kwasoodpornej jest fakt, że nie ulega korozji i może być stosowana zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz.

Co będzie nam potrzebne?

Polerowanie stali nierdzewnej samo w sobie nie jest skomplikowane jednak pracochłonne. Aby uzyskać oczekiwany efekt potrzebujemy:

Papier ścierny ( minimum 320 im drobniejszy tym lepszy efekt uzyskamy )

 

Tarczę z filcu do polerowania

Pastę polerską

 

Tarcza bawełniana lub flanelowa do wykończenia

 

Polerowanie stali nierdzewnej

Zaczynamy od dokładnego szlifowania stali papierem ściernym, następnie nanosimy pastę polerską wcierając ją kawałkiem filcu – pamiętaj aby użyć odpowiedniej pasy polerskiej specjalnej do stali na której pracujesz. Na koniec polerujemy szlifierką z tarczą bawełnianą tak długo, aż nie osiągniemy oczekiwanego efektu.

Stal możemy również wyszlifować do gradacji 800 a nawet wyższej, wtedy otrzymamy efekt szarego lustra, co umożliwi nam jej pomalowanie, jadnak należy pamiętać aby w tym konkretnie przypadku nie używać pasty polerskiej.

Cały proces jest bardzo pracochłonny i nie zawsze jako amatorzy otrzymamy wymarzony efekt, dlatego też czasem lepiej zlecić to firmie zajmującej się tym profesjonalnie.

Podsumowanie

Polerowanie stali nierdzewnej w profesjonalnych zakładach nie jest wielkim wydatkiem, a możemy tam oddać na prawdę duże elementy w przypadku blach nawet ponad dwu metrowe, oraz rury o średnicy do 500 mm.

Firmy polerują w zasadzie wszystko co jest wykonane ze stali od rur i prętów po kątowniki oraz armaturę. Jeżeli więc nie stać Cię na naukę na własnych błędach lub po prostu chcesz zaoszczędzić trochę czasu to zleć to profesjonalistom.

Oczywiście jak zawsze zapraszamy Was do dyskusji na ten temat w komentarzach oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami. Czekamy też na Was na naszym profilu na Facebooku gdzie codziennie znajdziecie wiele porad i inspiracji, które możecie wykorzystać w soim domu.