Polski design – ksiązka Irmy Koziny

Czym jest dobry design? Co wyróżnia prace polskich projektantów i jakie są najważniejsze ikony polskiego wzornictwa?  Publikacja dr hab. Irmy Koziny, która w 2015 roku ukazała się na rynku wydawniczym, to kompendium wiedzy o historii polskiego wzornictwa i designu.

Design pod flagą biało-czerwoną to nie tylko domena współczesnych projektantów. Warto zdać sobie sprawę, że na polską markę artyści, architekci, konstruktorzy i projektanci pracują już od początku 1900 roku. Innowacyjne i kreatywne pomysły, które czerpią inspiracje z polskiej kultury, zachwycają od lat. Polski design ma się dobrze i zaświadcza o tym dr hab. Irma Kozina, historyk sztuki, która w ciekawy sposób opowiada o kolejach wzornictwa polskiego. Liczne archiwalne i współczesne fotografie tworzą obraz rodzimego designu.

Irma Kozina – historyk sztuki

Irma Kozina, historyk sztuki, w 1988 ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie obroną pracy magisterskiej na temat chorągwi nagrobnych, pisanej pod kier. prof. dr hab. Jana K.Ostrowskiego, w 1996 r. obroniła w Uniwersytecie Wrocławskim doktorat o pałacach i zamkach ślaskich czasów historyzmu, pisany pod kierunkiem prof. Ewy Chojeckiej.

W 2007 r. przedstawiła w Uniwersytecie Warszawskim dysertację na temat architektury Górnośląskiej lat 1764-1955, uzyskując tytuł doktora habilitowanego. Jest autorką tekstów na temat architektury województwa śląskiego po 1945 r. w pracy zbiorowej pt „Sztuka Górnego Śląska”, który zainicjował zainteresowanie architekturą tworzoną przez katowickie środowisko architektoniczne czasów PRL-u. Stypendystka Gerda-Henkel-Stiftung.

Irma Kozina na co dzień wykłada w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Specjalizuje się w badaniach nad sztuką i urbanistyką Śląska. Urodzona w Suchej Beskidzkiej od czterech lat mieszka na swoim wymarzonym Nikiszowcu. – To niezwykłe osiedle górnicze, całe zbudowane z czerwonej cegły, czym przypomina styl amsterdamski. To kolejny gadżet w mojej kolekcji lub raczej idealne jej opakowanie.

Źródło: Wysokie Obcasy