Poznaj powody dlaczego “wybija” Wam bezpieczniki. Czy można temu zaradzić?

Źle skonstruowana instalacja elektryczna jest przyczyną wielu problemów. Przede wszystkim zbyt duże obciążenie powoduje częste „wybijanie korków”. Boryka się z tym wiele osób, dlatego dziś postanowiliśmy dokładnie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje oraz podać Wam rozwiązania, które pozwolą się z tym uporać i móc w pełni korzystać z możliwości domowej instalacji elektrycznej. Zatem, co należy wiedzieć?

Dlaczego wybija korki?

Większość z nas używa słowa korek, które jest potoczną nazwą bezpiecznika elektrycznego. Otóż owe korki znajdują się we wszystkich licznikach i bardzo często dochodzi do ich wybijania. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej przeciążenie sieci. W wielu przypadkach zbyt duża ilość urządzeń elektrycznych pracuje w tym samym czasie, a więc dochodzi do przeciążenia sieci, a w konsekwencji wybijania bezpieczników. Niestety jeżeli na etapie projektowania domu podało się mniejsze zapotrzebowanie na zużycie energii, to taki stan rzeczy będzie częsty. Dzieje się tak w przypadku starszych domów, gdyż jak wiadomo technika poszła zdecydowanie do przodu i aktualnie trudno wyobrazić sobie brak wielu sprzętów, choćby w postaci mikrofalówki, suszarki do ubrań czy komputera. A więc naturalną konsekwencją jest to, że gdy dochodzi do przeciążenia instalacji, wybija korki, co chroni sieć i przewody przed przegrzaniem oraz przed pożarem, którego następstwa mogą być tragiczne nie tylko dla mienia, ale i dla życia. Dlatego tak ważne są transformatory, ale także podstawy bezpiecznikowe w aparaturze, które stanowią bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Zbyt duża ilość pożeraczy prądu

Niestety wiele osób podczas zakupu sprzętów RTV i AGD kieruje się ceną, a nie jakością. To przekłada się na zużycie energii. Otóż sprzęty najniższej klasy, np. B czy C są pożeraczami energii elektrycznej, co także powoduje problemy z instalacją. Jeżeli macie w domu mikrofalówkę czy pralkę najniższej klasy energetycznej to niestety musicie liczyć się z tym, że Wasza instalacja nie tylko nie będzie działać prawidłowo, ale także rachunki za energię elektryczną będą bardzo wysokie. Rozwiązanie tego problemu jest nader łatwe. Wszak wystarczy tylko wymienić je na sprzęty energooszczędne, wysokiej klasy energetycznej, a więc najlepiej A+++. Dzięki temu nie będzie dochodzić do spięcia w instalacji, a przy tym rachunki nie tylko się zmniejszą, ale nie będziecie się także przyczyniać do emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Postaw na gniazdka

Niestety w wielu domach sprzętów jest bardzo dużo, a gniazdek bardzo mało, co w konsekwencji prowadzi do tego, że korzystamy z przedłużaczy i obciążamy jedno gniazdko elektryczne dużą ilością sprzętów o różnej mocy. Również w tym przypadku konsekwencje mogą być bardzo poważne, a niekiedy także tragiczne, wszak może dojść do spięcia, a także pożaru. Trzeba również zaznaczyć, że prąd dzielony jest na wszystkie sprzęty, a więc jedno gniazdko możemy obciążyć maksymalnie 3,4 kW. Zatem należy zastosować zasady bezpieczeństwa i do jednego gniazdka podłączać jeden sprzęt. Ponadto jeżeli już stosujecie przedłużacie musicie mieć pewność, że łączny pobór prądu jest mniejszy niż możliwe maksymalne obciążenie gniazdka w sieci elektrycznej. Aby nie dochodziło do spięć trzeba również pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego rodzaju gniazdek elektrycznych, co znaczy, że tam, gdzie występuje większa wilgotność należy postawić na te bryzgoszczelne.

Oszczędność prądu jest zawsze istotna

Na samym końcu przypominamy, że mimo dobrze skonstruowanej sieci elektrycznej również można ją przeciążyć stosując zbyt wiele urządzeń jednocześnie. Trzeba pamiętać, żeby wyłączać z sieci te urządzenia, z których nie korzystamy. Choć w trybie stand by pobór prądu jest niewielki, to długofalowo znacząco wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczne, a jeśli urządzeń takich jest sporo, a dodatkowo korzysta się z innych obciążających sieć, to również można doprowadzić do spięcia w instalacji.

Wybijanie bezpieczników to najczęstsza awaria domowej sieci elektrycznej, choć tak naprawdę to nie awaria, a prewencja przed spaleniem przewodów i pożarem instalacji. Warto zatem korzystać z urządzeń elektronicznych „z głową”, a także kupować energooszczędne sprzęty, dzięki którym do takich sytuacji dochodzi rzadziej. Odpowiednie elementy zabezpieczające znajdziecie w amper.pl. Podstawy bezpiecznikowe są gwarancją zabezpieczenia całej instalacji, choć oczywiście trzeba pamiętać o regularnych przeglądach instalacji, tak by była zawsze efektywna i nie narażona na poważniejsze awarie.

Odwieź nas też na: